G.Florea - golgeterul ROM la CM

Romania – Algeria 14-15 sau cel mai mic scor inregistrat la mondialele din SWE! dar si din ultimii 20 ani la o astfel de competitie masculina! Unii spun ca e rusine mare! Altii ca apararile au fost la inaltime! Iar portarii celor doua team-uri – intr-o zi extraordinara! Altii spun ca nu conteaza. Insa rezultatul ramane…iar dupa nici 5 minute de la finalul partidei, Sania era deja in direct la “prietenii handbalului” de la televiziunile centrale!

FLOREA AUREL extrema stanga Romania – “Este de necrezut ceea ce am facut!!”. Psihologul echipei nationale are nevoie de psiholog, dupa un astfel de meci cum a facut Romania luni seara! 🙂 Romania poate “renaste” din propria cenusa, in partida cu Serbia de joi seara! Sansele nationalei de a merge in Main Round (primele 12), mai jos! PROGRAMUL la CM pentru ziua de marti 18.01. deasemenea!

ROMANIA – AUSTRALIA, urmatoarea partida –miercuri ora 21,30

Cu doar 4 goluri inscrise in toata repriza a doua, ROMANIA pierde in fata ALGERIEI, in a treia partida de la CM, dupa un rezultat incredibil pentru handbalul masculin modern: 14-15 (10-8, 4-7)!! Tricolorii au condus si cu 5 goluri: 10 – 5 (min.24); insa au mai reusit sa puncteze doar o data! in urmatoarele 19 minute si au pierdut intr-un final dramatic, in ultima secunda – aflati si in superioritate numerica pe teren (1+6 jucatori contra 1+5)!!!

Chiar daca Mihai Popescu a reusit sa pareze 53% din mingile aruncate inspre poarta sa, portarul algerian SLAHDJI Abdelmalek a fost eroul africanilor luni seara, fiind declarat de IHF cel mai bun jucator de pe teren, dupa ce a avut un procentaj fabulos: 63% (22 aparate/ 35 aruncari)!!! Valentin Ghionea – UCM Resita, a inscris jumatate din golurile Romaniei, 6 dintre ele reusite doar in prima repriza! Csepreghi a debutat pentru Romania la acest Mondial, in partida cu africanii insa nu a reusit nimic important in cele cateva minute cand a fost trimis in teren de Stanga.

ROMANIA ARE INCA SANSE DE CALIFICARE!

Cel mai probabil, in situatia normala in care, Serbia si Algeria nu obtin miercuri (etapa IV din Grupa C), rezultate pozitive in fata Croatiei respectiv a Danemarcei, tricolorii vor juca partida decisiva pentru accederea in Main Round (primele 12 echipe din lume), cu SERBIA – joi la ora 21,30. Astfel, Echipa nationala ar avea nevoie de o victorie la 2 goluri diferenta in fata Serbiei!

(Deoarece clasamentul se calculeaza in trei, doar intre Serbia, Algeria si Romania – toate cu cate 4 puncte, criteriul de calificare fiind golaverajul inregistrat in meciurile directe).

Chiar si in situatia in care am fi reusit sa castigam jocul cu Algeria, tot aveam nevoie de un rezultat pozitiv in fata Serbiei. Din acest moment nu mai conteaza golaverajul general pentru Romania.

SERBIA – DANEMARCA 27-35 si Croatia – Australia 42-15, in celelalte doua partide din Grupa C la turneul fina.

PROGRAM CM Handbal masculin Suedia 2011 – 18 ian. 2011.

Astazi 2 partide spectacol in grupa Suediei! GRUPA B: Ungaria – Japonia (ora 18,00), Norvegia – Brazilia (ora 20,15), Austria – Islanda (ora 22,30); GRUPA D: Chile – Slovacia (ora 17,15); Polonia – Koreea de Sud (ora 19,15), Suedia – Argentina (ora 21,15).