Novanc in ROM - DAN Foto: Reuters

A FOST LIVE TEXT IN TIMP REAL PE CHAT!

DUPA UN JOC BUN FACUT DOAR IN PRIMELE 30 MINUTE DE TRICOLORI. DUPA PAUZA AM VAZUT ACELASI FILM DE NENUMARATE ORI: CONTRAATAC SI GOL DANEMARCA! Toti jucatorii danezi inscrisi pe foaia de joc, mai putin portarii – au inscris!

TOATE DETALIILE DE LA PARTIDA: EVOLUTIE SCOR, MARCATORI, PROCENTAJE, ETC – MAI JOS!

URMEAZA JOCUL DE MAINE – LUNI 17.01, CU ALGERIA(ORA 19)

Dupa o prima repriza destul de buna a Romaniei, dar cu caderi inexplicabile, nationala noastra este condusa la Pauza de Danemarca. Am fost in avantaj si cu 4 goluri, in special datorita jocului eficace in atac realizat de Florea (100% procentaj al reusitelor) – golgeterul nostru, insa in doar 2 min si jumatate Danemarca a intors rezultatul – exact pe faza a II-a si contratac, jocul de care amintea Stanga sa ne ferim! Romania este inca in joc si face o partida buna in fata a 10.000 spectatori danezi…

Daca prima repriza a fost aproape simetrica cu cea jucat impotriva Croatiei, la fel si a doua a semanat izbitor! Danemarca a inscris intotdeauna simplu pe contra iar noi nu am stiut sa profitam de superioritatile numerice! lucrurile care deranjeaza de fapt pentru jocurile care urmeaza – cu Algeria (maine ora 19,00) si Serbia, tinand cont ca am intalnit o favorita a mondialului – Danemarca, unde handbalul este sport national!

La reluare, danezii au inscris intruna pe contraatac si faza II, dupa ce jocul nostru de atac a fost blocat inca din startul mitanului secund. Spre deliciul fanilor danezi, acestia s-au distantat decisiv înca dupa primele 10 minute ale mitanului. Nici în acest meci – Vasile Stanga nu l-a fost folosit pe Alexandru Csepreghi, in revenire după accidentarea de la Yellow Cup, din Elveția – probabil pastrat pentru partidele decisive pentru calificare in Main round, cu Algeria si Serbia.

PROCENTAJE ROMANIA pentru primii trei marcatori: GHIONEA Valentin Marian 4g/5a – 80%; FLOREA Aurel Gabriel 7g/9a – 78%; MURESAN Daniel Cristian 5g/8a – 62 %

G.Florea - 7g din 9ar cu DAN

Tot azi, în cadrul Grupei C, Serbia – principala contracandidată a României – a învins lejer selecţionata Australiei, scor 35-18 (16-8), în timp ce Croaţia s-a impus cu 25-16 (11-11) în faţa Algeriei.

ROU 30 – 39 DEN
(16 – 17) (14 – 22)

Arbitrii:BADURA M/ ONDOGRECULA J (SVK)

MARCATORI:

ROMANIA: POPESCU Mihai Catalin, CIOBANU Ionut – SIMICU Alexandru Viorel 3g, TOMA Laurentiu Mihai 1g, GHIONEA Valentin Marian 4g, GEORGESCU Ionut Stefan, SADOVEAC Marius, JURCA Rares Lucian 3g, FLOREA Aurel Gabriel 7g, NOVANC Marius Ioan 2g, SABOU Alexandru, STAMATE Alexandru 2g, MURESAN Daniel Cristian 5g, FENICI Cristian Stelian 1g, STAMATE Iulian 2g – ANTRENOR V. STANGA

DANEMARCA: LANDIN JACOBSEN Niklas, RASMUSSEN Sørenn – MOGENSEN Thomas 3g, CHRISTIANSEN Mads 2g, BOESEN Lasse 2g, CHRISTIANSEN Lars 6g, EGGERT JENSEN Anders 4g,  SPELLERBERG Bo 2g, NØDDESBO Jesper 2g, SVAN HANSEN Lasse 3g, LINDBERG Hans 5g, TOFT HANSEN René 2g, SØNDERGAARD SARUP Kasper 5g, HANSEN Mikkel 3g – ANTRENOR NIELSEN Kasper

Clasament: 1. Danemarca 4p (+44), 2. Serbia 4p (+18), 3. Croaţia 4p (+17), 4.Algeria 0p (-12), 5. România 0p (-15), 6. Australia 0p (-52)

PROGRAMUL GRUPEI C RAMAS DE DISPUTAT:

17 ianuarie: Croaţia – Australia (Malmo), Danemarca – Serbia (Malmo), România – Algeria ora 19,00 (Lund);

19 ianuarie: Danemarca – Algeria (Malmo), Serbia – Croaţia (Malmo), Australia – România (Lund);

20 ianuarie: Algeria – Australia (Malmo), Serbia – România (Lund) şi Croaţia – Danemarca (Malmo).

EVOLUTIE SCOR ROMANIA – DANEMARCA 30-39 ( in paranteza minutul):