Algeria - Serbia un meci pentru "JOACA HANDBAL!" (foto ihf.info)

SERBIA – ALGERIA 25-24, insa africanii au fost foarte aproape de o mare surpriza! Finalul incendiar de partida a fost LIVE TEXT in timp real pe CHAT – vedeti acolo cum au scapat printre degete un egal, jucatorii africani!

In cealalta partida a grupei noastre, DANEMARCA invinge cu un scor astronomic, 47-12 echipa Australiei!

Algeria a fost foarte aproape sa produca marea surpriza a acestui start de Campionat Mondial si sa ne aduca noua o mare bucurie! A revenit spectaculos in a doua repriza de le 4 goluri dezavantaj si au egalat Serbia, cu 13 minute inainte de final! Mai mult, au preluat in acelasi minut 47 conducerea, 19-18 ! Condusi excelent de catre principalul marcator – Marko Vujin (6g) viitorul jucator al lui THW Kiel, transferat de la Veszprem pentru 1,5 milioane de euro, sarbi intorc rezultatul la 22-20 in favoarea lor!

Dar algerienii, prestand o aparare avansata – una ce incomoda vizibil adversarul, intorc din nou miraculos, si preiau conducerea cu 23-22 cand mai erau doar 6 minute de joc. Sarbii rateaza atacul si algerienii incearca desprinderea, sustinand un atac prelungit. Insa mult prea prelungit – deoarece arbitrii ii sanctioneaza cu joc pasiv! Pe contra din extrema stanga se face 23-23 si mai erau 4 minute.

Algerienii rateaza un nou atac iar adversarii nostrii principali pentru Main Round inscriu rapid pe o noua contra. Formatia africana egaleaza de pe centru si partida atinge punctul maxim al suspansului! Era 24-24 si doar 2 minute din timpul de joc.

Vujin Marko - transferat de THW KIEL de la Veszprem

Arbitrii sanctioneaza un fault in atac la pivotul ex-yugoslavilor si Algeria are in mana un rezultat senzational! Il gresesc insa, portarul sarb fiind la post! Iar pe contra in loc de un gol in plus pentru Algeria, scorul devine din nou favorabil – Serbiei!

Marcatori:

VUJIN Marko 6g, PRODANOVIC Rajko si STOJKOVIC Rastko cate 4g, au fost principalii marcatori ai formatiei cu care ne vom bate, mai mult ca sigur, pentru calificarea in Main Round.

De la Algeria s-a remarcat un inter stangaci – excelent, de care probabil deja, se intereseaza cateva cluburi puternice – BERKOUS Messaoud cu 7 reusite