Jurca si Simicu in ELV - ROM (Yellow Cup) - foto: handball.ch

Romania – SLOVENIA 20-28 (8-15, 12-13) in a doua partida de la YELLOW CUP.

UNGARIA – ROMANIA 35-28! Tricolorii mici mai au doar sanse teoretice de calificare la WC GRE 11! Maine vom intalni Polonia, care a invins Ungaria in prima zi cu 28-27. Insa Ungaria mai poate pierde calificarea doar daca NU invinge azi nationala gazda a turneului – Belgia.

Romania a fost invinsa de Slovenia, in primele 15 minute ale partidei desfasurata sambata in Elvetia. Scorul arata dupa primul sfert, 9-3 in favoarea ex-iugoslavilor! In ciuda unei reprize a doua mult mai bune a tricolorilor acestia s-au recunoscut invinsi destul de devreme.

La turneul de pregatire efectuat de nationala mare, inainte de Mondialele din Suedia, selectionata noastra a incercat in primul rand sa evite accidentarile si sa puna la punct lucruri in special in faza defensiva.  Insa nu au reusit decat partial, in schimb au aparut  probleme in jocul de atac! In special pe partea dreapta acolo unde excelam cu Jurca si Toma, sau Ghionea. Ca sin prima partida, Florea – golgeterul LNMH (93g/10j) a fost principalul marcator, reusind 5 goluri, insa 3 au fost din 7m. Astazi jucam ultima partida la Yellow Cup cu Norvegia (ora 14.30), care a spulberat aseara gazda competitiei – Elvetia, cu 36-28!

Slovenia – Romania 28:20 (15:8)
Eulachhalle, Winterthur – 1000 spectatori – arbitrii Bernet/Wick (Elv).
Eliminari: 5X2 min. SLO, 5X2 min. plus Descalificare (Muresan, 60) ROM.

Romania: Ciobanu/Popescu; I. Stamate (3), Simicu (1), Toma (2), Ghionea (2), Georgescu, Jurca, Florea (5/3), Novanc (1), Sabou, A. Stamate (2), Csepreghi (1), Muresan (1), Fenici, Savenco (2).

Slovenia: Skok/Prost; Bajram (1), Barisic, Miklavcic (3), Razgor (4/1), Pucelj, Abrahamsberg (1), Flajs (3), Bombac (1), Dolenec (3/1), Skube (8/2), Bezjak, Susin (3), Cemas, Podvrsic (1).

Ghita Cristian - inter dreapta Stiinta Bc

TINERETUL – DOAR SANSE TEORETICE DE CALIFICARE LA WC GRE 11

In ciuda faptului ca a jucat cu o nationala care nu a fost prezenta la CE Slovacia 2010, in speta Ungaria, tricolorii mici au facut o repriza a doua foarte slaba, in conditiile in care portarii nostrii nu au aparat aproape nimic. La pauza a fost doar 16-14 pentru maghiari, insa ne-am grabit inexplicabil, in conditiile in care Polonia a invins Ungaria in prima zi, iar scorul final de dezavantajeaza clar, oferindu-ne doar a treia sansa la calificare. Din acest an, din lotul de la tineret nu vor mai ramane pentru viitor decat 2 dintre componentii ei – Vancea si Baican, restul terminand varsta care le da dreptul sa mai faca parte din nationala.

La partida cu Ungaria, cei mai buni marcatori ai nostrii au fost: Farcas Alexandru 6g, Cantec 6g si Ghita 5g.

Astfel, Ungaria ar avea sanse sa se califice la CM, daca Romania ar invinge azi Polonia. Iar Romania ar avea sanse doar daca ar invinge Polonia, iar Ungaria nu ar invinge Belgia. Varianta destul de greu de indeplinit.