MECIUL DERBY DE AZI DIN SEMIFINALE, INTRE DUNAREA BRAILA SI OTELUL GALATI, OFERA O SANSA MARE PENTRU UN NOU SEZON EUROPEAN – PENTRU UNA DINTRE CELE DOUA FORMATII! ROMANUL AR TREBUI SA CASTIGE CUPA, INSA AZI JOACA CHIAR CU OLTCHIM! PARTIDELE SUN PE DIGI SPORT DE LA ORA 18 si 20!

REZULTATE din Sferturile Cupei Romaniei: Oltchim Râmnicu Vâlcea – HCM Ştiinţa Baia Mare 36-24, HC Zalău – HCM Roman 22-29, U Jolidon Cluj – Oţelul Galaţi 28-32, CSM BUCURESTI – DUNĂREA BRĂILA 40-41 dupa executarea aruncarilor de la 7m (21-15 la pauza).

HCM Roman a incheiat asa cum era si normal campionatul Ligii Nationale de handbal feminin, cu un succes in fieful “lanternei rosii”, Universitatea Resita, scor 23-33 (10- 15). Succesul i-a consolidat trupei lui Cornel Badulescu locul cinci in Romania, dar nu si calificarea in cupele europene.

HCM Roman avea emotii pentru ca regulamentul EHF permite calificarea a cinci echipe romanesti in cupele europene, din care, primele patru sint din campionat, iar a cincea este cistigatoarea Cupei Romaniei. Cum Oltchim este favorita si la cupa si 99,99% o va cistiga. Asa cum este si firesc, vilcencele se vor inscrie in Liga Campionilor si nu in Cupa Cupelor. Astfel, viitoarea finalista din fata campioanei ii va lua locul in Cupa Cupelor. Astfel, dupa sferturile de ieri, in care favoritele (in afara de Oltchim) au pierdut, in finala va fi o formatie din primele cinci (Oltchim sau Roman) si una care s-a clasat in campionat sub HCM Roman (n.r – Galati sau Braila), elevele lui Cornel Badulescu pierzand calificarea in EHF Cup, daca azi nu trec de Oltchim in cealalta semifinala. Oltchim a declarat inainte de aceasta competitie, ca intrecerea din Cupa Romaniei este un obiectiv! Asrfel e greu de crezut ca Valcea va juca cu motoarele la relanti in semifinala de azi cu trupa lui Badulescu, desi mai multa lume din handbal e de parere ca o munca intr-un campionat intreg – cazul Romanului, ar trebui apreciata mai mult.

Ieri, in primul sfert al Cupei Romaniei, Dunarea Braila a invins ”medalia de bronz” a Ligii Nationale, CSM Bucuresti – in cel mai spectaculos meci al zilei.

Braila a intrat bine in joc, conducand ostilitatile in prima parte a intrecerii. Bucurestencele au revenit si pana la finalul primelor 30 de minute au reusit sa-si demonstreze superioritatea. La pauza CSM Bucuresti – Dunarea Braila: 21-15. Partea a doua a jocului a aratat o echipa CSM decisa sa isi apropie victoria, in minutul 37 tabela arata CSM Bucuresti – Dunarea Braila: 27-17. Din acest moment, Dunarea a inceput cursa de urmarire, reusind sa egaleze la final: 37-37. Au urmat aruncarile de departajare de la 7m. Cu un moral mai bun, Braila a castigat jocul: CSM Bucuresti – HC Dunarea Braila: 40-41.

“A fost victoria caracterelor!” titreaza site-ul oficial al Dunarii! in vreme ce trupa lui Margulescu face un nou rezultat de egalitate, in acest final de sezon dupa cele inregistrate la Resita si Buzau (actualele retrogradate).

Azi de la ora 18, Dunarea va juca in semifinale cu Otelul Galati in meciul derby care duce catre Europa.