CSM Bucuresti – Universitatea Suceava 26-32, formatia bucovineana trecand pe podiumul Ligii I, in locul lui UCM HC Caras Severin! DOAR PE EUROHANDBAL.RO, VEDETI CEL MAI COMPLET CLASAMENT (Detaliat pe Acasa, Deplasare, General)  -ACTUALIZAT!

Rezultate oficiale dupa etapa a XXI  din Liga I masculin, dar si CLASAMENT actualizat – doar aici, pe eurohandbal.ro! Doar pe portalul nostru puteti vedea PROGRAMUL individual al echipelor, pana la finalul campionatului, precum si posibilitatea de a evalua sansele echipelor in ceea ce priveste locurile de cupa europeana si lupta pentru evitarea retrogradarii! Accesati PROGRAM, REZULTATE, CLASAMENTE, dar si arhiva sezonului trecut!

Aveti mai jos INFO de la Bucuresti si Baia Mare, dar si o scurta evaluare a luptelor pentru cupe si evitarea retrogradarii. Batalia dintre fostele campioane  – Poli, Steaua si Minaur, pentru evitarea locului 13 si programul individual in paralel al acestora, in ultimele 5 etape: CLICK AICI!

Handbalistii echipei Universitatea Suceava au inceput cu bine cele doua saptamani de foc in care vor avea patru partide de disputat, cu o victorie pretioasa pe terenul celor de la CSM Bucuresti, scor 32 – 26. Cu cele doua puncte castigate in meciul de miercuri seara, elevii antrenorilor Leonard Bibirig si Stelian Bursuc au reusit sa urce pe locul trei in Liga Nationala, dupa ce campioana HCM Constanta s-a impus in derbyul locurilor 1 si 3, pe terenul celor de la UCM HC Caras-Severin, scor 33 – 27. Bucovinenii s-au desprins la jumatatea reprizei a doua la 6 si apoi la 7 goluri diferenta de formatia gazda, asigurandu-si practic victoria inca din acele momente (min.47 19-26). Cu inca 1 miliard primit de la autoritatile locale, dar fara Ilies plecat la Tg Jiu, formatia condusa de bibirig se pare ca si-a asigurat prezenta in sezonul viitor al cupelor europene, inca cu 5 etape inainte de final.

ENERGIA TÂRGU JIU şi-a revenit în această primăvară după situaţia delicată de la finele lui 2010. Problemele financiare nu au fost depăşite în totalitate, dar asta nu-i împiedică pe gorjeni, să lupte în continuare, pentru locul 5 (ultimul care duce sigur în Europa şi la anul), în dauna unor formaţii cu loturi si situaţii financiare mult mai bune! Asta si datorita pregatirii foarte bune, pe care lotul gorjean ramas, dupa plecarea lui Stanga, este una foarte buna sub comanda fostului coechipier al unor jucatori actuali – Liviu Andries.  Stiinta Bacau are un program infernal, in acest final de campionat – cu partide multe si datorita semifinalelor Challenge, iar U Cluj pare adversarul cel mai de temut pentru Energia. Totusi, UCM Resita este in picaj, iar in ultimele 5 etape, formatia caraseana s-ar putea sa fie intrecuta si de alte adversare, dupa ce a fost detronata miercuri, de pe podiumul Ligii I, de catre Univ. Suceava! Iar Stiinta Bacau, de care se legau sperantele pentru 6 echipe in Europa la anul, se pare ca ii va fi extrem de greu sa treaca de cea mai in forma echipa a momentului din Slovenia – Cimos Koper, in semifinalele Challenge dupa 27-34 inregistrat in prima mansa!

La retrogradare, se pare ca lucrurile devin din ce in ce mai clare, dupa ce Minaur a pierdut si partida de miercuri de acasa cu Dinamo Brasov, cu 24-26, asta dupa ce la pauza, baimarenii aveau un avantaj de 6 goluri: 15-9!!! Si au condus cu 14-7, in primul mitan, dupa 16 minute fara gol primit! Insa o serie de 10 minute fara gol, in primele minute ale reprizei II, i-au introdus in meci pe oaspeti, care au reusit sa preia pentru prima data conducerea in min. 53: 23-24! Astfel ca, partida de peste 2 saptamani de la Timisoara intre Poli si Minaur, va hotara mai mult ca sigur, viitoarea echipa (fosta campioana a Romaniei), care va retrograda – la finalul acestui sezon!

In meciul de la Bucuresti, pentru Universitatea Suceava, au reusit sa marcheze: Ciubotariu(5), Mitrea(2), Gavriloaia(3), Matei Serban(5), Acatrinei(5), Adomnicai(2), Chirut(6), Dediu(3) si Tutu(1).

Rezultate inregistrate in meciurile contand pentru etapa a XXI-a a Ligii Nationale de handbal masculin: UCM Caras Severin-HCM Constanta 27-33, Poli Timisoara-Energia Pandurii Tg. Jiu 32-35, Minaur Baia Mare-Dinamo Municipal Brasov 24-26, CSM Satu Mare-CSM Oradea 43-30, CSM Bucuresti-CSU Suceava 26-32, Stiinta Bacau-Steaua Bucuresti 31-27 si HC Odorhei-U Transilvania Cluj 30-30.