RADU VOINA - antrenor Romania si Oltchim

LIGA CAMPIONILOR – 13.03.2011, la Podgorica – ora 20:30, Buducnost (MNE) – Oltchim Rm.Valcea, DIGI SPORT DIRECT, LIVE TEXT in TIMP REAL pe CHAT-ul eurohandbal.ro si LIVE ONLINE pe sportliveonline.net

ERA ANJA LASA URME ADANCI! VA REUSI OLTCHIM SA ISI REVINA PANA LA MECIUL CU BUDUCNOST, ASTFEL INCAT SA OBTINA UN REZULTAT POZITIV?! COMENTATI PE CHAT!

Meciul dintre „U” Jolidon şi Oltchim Râmnicu-Vâlcea s-a disputat joi, de la ora 17.30, la Sala Sporturilor „Horia Demian” din Cluj-Napoca si s-a incheiat nedecis 31-31 (19-18), in cadrul etapei a XVIII-a din Liga nationala feminina. Declaratii Radu Voina si Ghe. Covaciu le aveti mai jos!

Cu doar 5 lei biletul la intrarea la acest spectacol, clujeneii au luat cu asalt Sala Horia Demian si au avut ce vedea! Un rezultat mare obtinut de echipa lor in confruntarea cu “Goliath-ul” handbalului feminin din Romania. Jolidon a condus aproape toata prima repriza, conducand si jocul in ochii specialistilor. Treptat Oltchim a revenit putin cate putin, insa ardelencele au intrat la pauza in avantaj minim 19-18! Spectacolul era asigurat si pentru repriza II, chiar daca Oltchim se parea ca va veni mai montata ca oricand la Cluj, odata ce reveneau pe posturile consacrate, eliminandu-se discutiile cu fostele titulare – care si-au pierdut postul pe vremea Anjei.

In partea secundă, campioanele au dominat ostilitătile, având avantaj chiar si de 3 goluri, 25-22. Jolidon impinsa de la spate de un public fantastic – ieri, nu a cedat si finalul a fost plin de suspans. TO Voina la egal, pregatirea finalului si ultimele doua minute frumoase pentru JOACA HANDBAL!: adica incadescent! Dincă a marcat pentru 30-29, Pidpalova a egalat, apoi Oana Manea a adus speranţe în tabăra vâlcencelor, dar în ultimele secunde Senocico a închis tabela la 31-31, dupa ce Oltchim nu a reusit sa se replieze la ultima faza, asa cum o facea pe vremuri!!

Este primul punct pierdut de VALCEA in LN Handbal feminin, dupa doi ani de zile! Senoccico 10g (aceasta a rata si un 7m in ultimele minute) a fost eroina Clujului, in timp ce de la campioane Pidpalova a reusit 7g! S-au mai remarcat de la Cluj si Tivadar si pivotul Barsan Chintoan – adica exact jucatoarele care sunt selectionate constant de antrenorul Voina si la Nationala!

E doar un egal nu conteaza daca sunt multumit, asta mai putin conteaza! Cred ca nu neaparat rezultatul, ci maniera oarecum complicata e de vazut. Echipa traverseaza un moment mai dificil. Intotdeauna atunci cand antrenorul se schimba este o problema care este acceptata mai bine sau mai rau de echipa. S-a vazut in ceea ce au facut. In orice caz, trebuie sa adresam un sincer bravo Clujului, in primul rand pentru meciul frumos pe care l-au furnizat si felicitari si acestui public extraordinar“, a spus RADU VOINA, dupa partida de la Cluj.

GHE.COVACIU, tehnicianul echipei clujene: “Cine n-ar fi multumit la scorul asta. Vreau sa felicit echipa mea, pentru ca egalul l-au facut ele pe teren si le multumesc din tot sufletul si spectatorilor care au fost in numar asa de mare! Dupa mine – si ei au fost principalii castigatori, pentru ca au dus echipa spre victorie.”