OLTCHIM – RANDERS 28-22 (12-9; 16-13)

Pentru al patrulea an consecutiv, Oltchim patrunde in topul celor mai bune 8 formatii din Liga campionilor, la handbal feminin. Asa cum deja eurohandbal v-a obisnuit, dupa partidele importante pentru handbalul romanesc, va prezentam Graficul unei evolutii de succes a fetelor de la Valcea in fata handbalului danez, cu care ne vom confrunta si la CE din decembrie, reprezentat de Randers HK.

Victoria care a asigurat matematic calificarea, in faza a doua a grupelor, a fost obtinuta de campioane, in doua minireprize a cate 15 minute, cu sprijinul fantasticei PAULAAA! – in anumite momente (peste 15 interventii); precum si a apararii.

Oltchim a primit un singur gol de la formatia Daneza in primele 15 minute ale partidei (scor 5-1) si a sprintat in castigatoare din minutele 43 pana in 56, cand a inscris 8 goluri si a primit numai 3! – VEZI GRAFICUL OFERIT EXCLUSIV DOAR DE EUROHANDBAL.RO!

Scorul a devenit 26-18 (diferenta maxima inregistrata in timpul partidei), iar Oltchim sarbatorea deja cu cei 1.900 suporteri prezenti in Sala Train (cap. max 3.000), calificarea in grupele principale. Scorul final putea fi mult mai mare, daca echipa noastra rata mai putin din situatiile clare de a marca.

CS Oltchim Ramnicu Valcea – Randers HK 28-22 (12-9)

CS Oltchim Ramnicu Valcea: Stanca 8, Farcau 7, Elisei 6, Meirosu 3, Nechita 2, Neagu 1, Manea 1.

Randers HK: Fruelund 4, Andersen 3, Worz 3, Dalby 3, Aaen 3, Eric 2, Fisker 2, Kristensen 2.

Cartonase galbene: Luca, Elisei, Nechita / Fisker, Fruelund, Dalby.

Eliminari de 2’: Manea (32:51), Meirosu (38:57), Szucs (51:28) / Fruelund (06:30; 27:22), Fisker (35:28).

7 metri: 8 primite / 7 marcate (ratare Elisei) – Oltchim; 2 primite / 2 marcate – Randers HK