Paula Ungureanu - foto click.ro

OLTCHIM RM VALCEA – RANDERS HK 28-22, a fost LIVE pe Digi Sport.

Declaratie Cristina Neagu pentru Digi Sport, dupa incheierea partidei, o aveti mai jos.

Oltchim a inceput foarte bine jocul in aparare si impreuna cu fenomenala (ca de fiecare data) PAULA UNGUREANU, nu le-a permis adversarelor sa inscrie decat un singur gol, in primele 15 minute.

Insa nici nu am inscris foarte mult – 5 goluri. La pauza, campioana noastra conducea cu 12-9, dupa ce am avut si 5 goluri avans. Asta pentru ca am inscris 1 singur gol in ultimele 5 minute ale reprizei iar danezele au facut-o de 4 ori.

Partea a doua a inceput mai echilibrat si jocul a continuat asa, pana in ultimul sfert. Atunci Oltchim a apasat pe acceleratie, marcand de mai multe ori consecutiv, cumulata cu o aparare foarte buna, chiar si in inferioritate numerica si s-a distantat decisiv pe tabela de marcaj!

Era 26-18 iar Valcea era deja in a doua faza a grupelor, publicul spectator – putin la numar, fata de capacitatea de 3000 locuri a salii Traian, probabil din cauza pretului la bilete -30 lei, aplaudand in picioare evolutia fetelor in finalul partidei.

Urmeaza Campionatul European pentru fetele de la Oltchim si apare interesul national acum, dar intr-o liniste de care aveam nevoie, meciul cu Larvik de saptamana viitoare fiind unul doar pentru spectacol, doar pentru JOACA HANDBAL!

Declaratie Cristina NeaguO diferenta de 6 goluri e buna, insa a fost mult mai greu pe teren. Una peste alta e bine ca ne-am calificat mai departe. Suntem profesioniste si trebuie sa trecem peste orice moment greu. Multumim lui Dumnezeu ca suntem sanatoase, si speram ca pana la inceputul grupelor principale de peste doua luni, sa ne imbunatatim jocul. Chiar daca in tur au jucat mai bine danezele si au meritat victoria, astazi – in opinia mea, cred ca nu au avut nici o sansa! a spus pentru Digi Sport, jucatoarea Oltchimului, dupa terminarea partidei.

(CLICK AICI pentru a urmari INREGISTRAREA PARTIDEI!)

MARCATOARE OLTCHIM: Galca 8g, Maier 7, Elisei 6, Meirosu 3, Nechita 2, Neagu 1, Manea 1. PAULA RADULESCU a avut din nou peste 15 interventii, in poarta.

Au arbitrat: Vaidas Mazeika Mindaugas Gatelis (LIT)

Delegat EHF: Dragan Nachevski (MKD)