NU ACEASTA ESTE FATA NATIONALEI! REVANSA TRICOLORILOR – DUMINICA DE LA 18,00, CU SPANIA, LA ORADEA!

Evolutia completa a partidei o aveti pe CHAT-ul nostru!

Intr-o grupa cu doua forte mondiale si jucand la 3 zile distanta cu ambele (Croatia – deplasare si Spania – acasa), tricolorii au aratat ca pot pune probleme oricarei echipe, doar in primele 26 minute ale partidei. Lipsita de aportul fizic 100% a lui Csepreghi (a jucat doar in primul sfert), care a resimtit in continuare dureri de la vechea problema, echipa noastra a inceput foarte bine partida si partea dreapta a atacului nostru a punctat constant prin V.Ghionea (golgeterul nostru cu 7g), asistat de Jurca, care a pus osul si in aparare, unde am reusit sa il blocam excelent pe celebrul Balic. Astfe, nici jocul croatilor nu a stralucit fara “bijuteria” lor in forma – in atac, insa forta si experienta lui Vori si Lackovic, au facut ca gazdele sa se afle in avantaj, in permanenta pe tabela.

Popescu a tinut si el cat a putut piept vedetelor croate si a aparat inclusiv un 7m, specialitatea celei mai bune extreme din lume Ivan Cupic, reusind 5 interventii in prima parte, si avand noroc la alte doua actiuni cu barle portii. O deconcentrare de doar 2 minute in tabara noastra, in finalul reprizei I, a facut ca scorul sa creasca in favoarea gazdelor de la 13-10 (min.26) la 16-11 la PAUZA. Din acest moment, era greu de crezut ca tricolorii pot obtine un rezultat pozitiv in fata vicecampioanei mondiale, astfel ca in a doua repriza, Stanga a apelat la toti jucatorii de pe foaia de joc. Insa evident ca nu s-a asteptat, ca evolutia echipei sa fie diametral opusa.

Partea stanga a atacului nostru a ramas la fel de apatica, doar A. Stamate reusind sa mai dreaga busuiocul – cu 3 goluri, Sania a fost chiar mutat de Stanga pe partea dreapta, dupa ce Jurca a obosit si nu a putut fi suplinit in acelasi ritm de Georgescu, care joaca extrema totusi la Resita! Apararea nu a mai putut face fata “bomberilor” Lackovic si Kopljar coordonati foarte bine de “noul Balic” – Duvniak, astfel ca scorul a luat proportii. Dupa o ratare a lui Sabou, singur cu portarul (care nu are redus salariul la Constanta cu 30%, asa cum il are Csepreghi), croatii s-au dus la 20-14 in min.38, in loc sa fie 19-15! Jocul apoi s-a rupt definitiv in echipa noastra, reusitele venind pe fondul unor realizari personale si nu de grup, in ultimele 20 minute, in care croatii au facut spectacol pentru inimosii lor suporteri, prezenti in numar mare – peste 2800, si au pus 12 goluri avans, inca din min.48 (scor 29-17). In conditiile in care Balic a stat destul de mult pe banca de rezerve!

CROATIA – ROMANIA 34-22 (16-11)

Au arbitrat: Peter Brunovsky  SVK  Vladimir Canda (SVK) cu multe greseli in favoarea gazdelor, in prima parte

Romania: Popescu – 9 interventii (inclusiv un 7m in min.12), Ciobanu – 2 interventii; Ghionea 7g(min. 6,7,10,11,23,33,45), A.Stamate 3g(21,42,58), Jurca 3g(26,29,32), Georgescu 3g(17,53,57), Novanc 2g(3,19), Toma 1g(55), Sania 1g(39), Fenic 1g(51) si I.Stamate 1g(37)

Croatia: Kopljar 7g, Strlek 6g, Cupic 5g, Lackovic 5g, Vori 4g, Duvniak 2g, Zrnic 2g, Balic, Gojun si Valcic cate 1g