Ghita - Stiinta, 5g cu HCM Ct

CONSTANTA PLATESTE TRIBUT JOCURILOR DIN LIGA CAMPIONILOR SI PIERDE 2 PUNCTE FOARTE IMPORTANTE, PE TERENUL STIINTEI – CARE A FACUT UN JOC FOARTE BUN, FIIND LA CONDUCERE IN MAJORITATEA TIMPULUI! DOBROGENII AU DEJA 2 INFRANGERI, IN PRIMELE SAPTE ETAPE SI URMEAZA PARTIDA CU UCM RESITA(liderul), IN ETAPA VIII.

Gabriel Armanu – Stiinta: Sunt două persoane importante în viaţa mea cărora vreau să le dedic victoria. Lui Rică Pârâianu (UCM Resita), – cumatrul meu, care şi-a sărbătorit ziua de naştere şi mi-a urat succes aseară…” a spus pentru bacaulsportiv.ro, antrenorul gazdelor.

Campionatul campionatelor!? Detinatoarea titlului national in ultimii doi ani – HCM Constanta, a pierdut din nou la Bacau, dupa turneul amical dinaintea startului de sezon si a cazut pana pe locul 6 in clasament, dupa sapte etape.

In premiera, in aceasta toamna, gazdele s-au putut baza pe serviciile extremei dreapta – Marius Bondar, golgheterul Stiintei Municipal Dedeman in ultimii doi ani. Acesta a facut un joc excelent si a tras echipa dupa el cu cele 7 reusite ale sale!

Duelul a început cu Stiinta la timonă, 5-2 min.8, dar constănţenii raspund cu două goluri avantaj, 10-12 în minutul 22. Ştiinţa a revine si înscrie de 5 ori la rând, ajutata fiind de evolutia excelenta a lui raducu Tamas in poarta!. Este 17-13 la pauza, dupa o prima repriza buna a gazdelor, care au controlat disputa.
Start bun pentru bacauani si in partea a doua, 22-17 în minutul 43, dar 11 minute de seceta, o readuce pe HCM Constanţa in lupta, oaspetii egaland la 22. Insa, doar atat au mai rezistat campionii. Finalul este – fizic, de partea Stiintei. Moskalenko pune doua goluri: 25 la 23 (min.55), iar Bujor – extrema nationalei de tineret, il inlocuieste pe golgeterul gazdelor – Bondar şi înscrie două goluri consecutive pentru 27 la 23!! Suporterii Ştiinţei aclamau deja, în picioare, victoria bacauanilor. Alaturi de gazde, se bucurau si carasenii de la UCM Resita, care acum are un mic avans, inaintea derby-ului campionatului de peste 3 saptamani

ARBITRAJ SMECHERESC! Avide de puncte, gazdele au urmarit in detaliu si au pregatit minutios partida. Drept dovada, au urmarit punct cu punct si arbitrajul, prin ochiii presei locale, care a catalogat prestatia lui Din/Dinu, ca fiind una smechereasca. Aceasta a acuzat neacordarea unui cartonas rosu la Baiceanu, la scorul de 23-22, cand jucatorul dobrogean a aruncat mingea dupa o decizie a arbitrilor, precum si faptul ca s-au orientat dupa evolutia scorului!? Probabil datorita faptului ca – Stiinta a pierdut cu cei doi la centru, la Minaur, in prima runda! Insa, totusi cei doi, vor fi aproape sigur si la CM SWE 2011, iar delegarea a venit, deoarece ceilalti arbitrii internationali oficiasera la ultimele jocuri ale Bacaului, iar cei doi raman No.1 in Romania, totusi! Ne intrebam oare, ce s-ar fi intamplat daca HCM obtinea un rezultat pozitiv?!

Bondar Marius - 7g, golgeter cu HCM CT

Arena: Sala Sporturilor Bacau, Spectatori: 1.800
Arbitri: Constantin Din si Sorin Dinu

Stiinta Bacau: Tamas (15 interventii), Tevzadze (1) – Bondar (7), Ghita (5), Moskalenko (5), Paunica (4), Gurkovsky (3), Rotaru (2), G. Bujor (2), Dinescu (1), Sipos, Grieze, Manea, Iancu. Antrenor: Gabriel Armanu.

HCM Constanta: Popescu, Stanescu – Toma (6), Sabou (6),  Muresan (5), Stavrositu (2), Baiceanu (1), Sadoveac (1), Nicolae (1), Onyejekwe (1), Schuch (1), Adzic (1), Riganas, Angelovski. Antrenor: Eden Hairi.

Evolutia scorului
Repriza I: 1-0 (2), 3-1, 5-2 (7), 5-5 (13), 9-8 (17), 9-11 (21), 12-12 (23), 14-12 (26), 17-13
Repriza II:
19-15 (35), 20-16 (38), 22-17 (42), 22-20 (47), 22-22 (52), 23-22 (54), 26-23 (56), 28-23 (59), 29-25 FINAL