E.Paraianu - Sarbatoritul si Faza zilei

UCM RESITA – CSM BUCURESTI 45-38 (24-21).VIDEO – Imagini de la meci si Conferinta de presa (CLICK AICI!)

“JOACA HANDBAL!” Sărbătoritul zilei, Rică Pârâianu, reuşind o fază spectaculoasă, cu gol din aeriană după o combinaţie cu Borko Djordjevic, care a primit drept de joc vineri si a debutat intr-un meci oficial pentru UCM Resita, impreuna si cu Vujadinovic. Partida plina cu goluri la Resita, doua aparari visatoare si daca portarii nu aparau destule mingi, probabil ca erau cele mai multe goluri iscrise intr-o partida din campionat.

UCM Reşiţa le dă emoţii fanilor şi în partidele cu adversari accesibili. După un start furibund de meci, având un avantaj consistent, 7-2 în minutul 6, ucemeriştii au făcut ceea ce nu trebuiau să facă. Relaxarea handbaliştilor lui Gligore Czari a fost momentul speculat eficient de nou-promovata CSM Bucureşti, care a surprins publicul prin jocul bun practicat. La jumătatea primei reprize scorul părea incredibil, după cum începuse partida: oaspeţii conduceau cu 12-9, în interval de nouă minute reuşind să înscrie de nouă ori, faţă de numai două goluri ale vicecampioanei. La pauză, UCM Reşiţa intră în avantaj, 24-21, însă după un joc care a lăsat de dorit. Poate doar intervenţiile portarului Ionuţ Irimuş (11, dintre care şi o aruncare de la şapte metri apărată) şi golul lui Ghiţă Irimescu, din preajma propriului semicerc, după o recuperare în apărare, să mai salveze imaginea nu tocmai favorabilă a formaţiei reşiţene.

Nu este totul jucat, CSM Bucureşti încearcă imposibilul în repriza secundă şi se apropie din nou ameninţător, la doar un singur gol, 25-24, în minutul 35 şi apoi la două goluri, 30-28, după ce UCM Reşiţa luase un avans de cinci lungimi. Pe fondul unei superiorităţi numerice, avantajul ajunge la şase goluri în minutul 45 (scor 34-28), apoi de opt goluri, maxim înregistrat în acest meci, UCM reusind o victorie care ii mentine lideri pe baietii caraseni.

Partida cu CSM Bucureşti a însemnat debutul oficial al lui Predrag Vujadinovic şi Borko Djordjevic, jucători care vor conta enorm în derby-ul campionatului, cu HCM Constanţa, chiar în etapa următoare.

La incheierea partidei, jucatorul formatiei UCM Resita, Eremia Paraianu, care a implinit chiar in ziua jocului o  frumoasa varsta, a primit semne ale recunoasterii din partea reprezentantilor UCM Sport, fiind aplaudat la scena deschisa de publicul din Sala Polivalenta pentru daruirea, tenacitatea, sportivitatea si increderea pe care le-o insufla in joc coechipierilor sai acest handbalist cu un palmares impresionant.

UCM Reşiţa – CSM Bucureşti 45-38 (24-21)
16 octombrie 2010; Sala Polivalentă din Reşiţa; spectatori: 700.

UCM Reşiţa: Irimuş, Antonaru – Georgescu 7, Ghionea 6, Djordjevic 6, Pârâianu 5, Fenici 5, Vujadinovic 5, Petrea 3, Stan 2, Irimescu 2, Grozăvescu 2, Tucanu 1, Rohozneanu 1, Stamate, Popovici. Antrenor: Gligore Czari.
CSM Bucureşti: Pop, Marocico – Pătru 9, Constantinescu 6, Stăncioiu 5, Ciaca 4, Soare 3, Anca 3, Ganea 2, David 2, Arbone 2, Mironescu 2. Antrenor: Dragoş Dobrescu.

Aruncări de la 7 metri: UCM Reşiţa 6 (toate transformate); CSM Bucureşti 3 (2 transformate).
Avertismente: Petrea (min. 4), Irimescu (min. 4), Georgescu (min. 19), respectiv Soare (min. 10), Ciaca (min. 11), Constantinescu (min. 21).
Eliminări 2 min.: Ghionea (34:02, 56:55, 59:08 – descalificat); Popovici (45:05); Irimescu (55:26), respectiv Anca (22:10), Pătru (35:32), Ciaca (41:11), Stăncioiu (41:23).
Au arbitrat: Viorel Mokany şi Laurenţiu Pop, ambii din Hunedoara.