Baiceanu si Muresan - HCM Constanta

HCM CONSTANTA – BOSNA SARAJEVO 26-25 (16-12).

UPDATE: MAI TARZIU VETI AVEA DECLARATIILE DE LA CONFERINTA DE PRESA!

Evolutia partidei, minut cu minut o aveti pe CHAT!

DUPA UN FINAL DE INFARCT! STAVROSITU ADUCE VICTORIA DE PE PIVOT, CU 4 SECUNDE INAINTE DE FINAL!

Cu cutitul la os, Constanta a inceput incredibil partida! Am primit 1 singur gol in 10 minute de joc si ne-am dus la 7-1, motiv pentru care antrenorul oaspetilor a cerut Time Out! Dupa intrerupere, Adzic face o prostie, intr-un moment nepotrivit, cand si Popescu era pe val, avand 8-9 interventii reusite si primeste o eliminare de 2 minute. Constanta lipseste si ea Constantei, ca si la majoritatea  echipelor noastre la jocurile sportive! Astfel, dupa 10 minute extraordinare, urmeaza 15 minute de joc modest al echipei noastre!

www.domo.ro

Sub aceleasi auspicii se joaca si in repriza II. Parca vazuta in oglinda cu prima! Incepem excelent, iar Irfan Smajlagic este nevoit din nou, sa ceara repede TIME OUT-ul! Era min.8 al RII si scorul era de 18-13. parem ca ne desprindem in castigatori, tocmai dupa ce primim o eliminare! Pentru ca obtinem noi 2X2 min., in atacul imediat urmator! Si scorul creste din nou in favoarea noastra. Atingem maximul: 22-15 min. 44! Si apoi iar incepe declinul!

Isi intra in mana interul stang al bosniacilor – Divkovic, care inscrie de 3 ori consecutiv, Popescu nu mai este ajutat nici de inspiratie, dar nici de coechipieri si oaspetii se apropie incet -incet! Constantenii nu inscriu 8 minute si se face 22-19! Publicul simte momentul si isi sustine echipa. Chiar si Hairi – la debutul ca principal in fata propriilor suporteri, tine inspirat TIME OUT-ul pana cu 2 min. inainte de final! Insa nimic nu mai merge in atacul nostru. Din pacate urmeaza o noua perioada ineficace si Bosna atinge apogeul cu  25  secunde inainte de final! ESTE TACERE: 25-25!

Stavrositu - foto telegrafonline.ro

CSEPREGHI – acest Karabatic al Constantei, nu se da batut si pleaca la atac! Obtine eliminare in taba adversa si mai avem 13 secunde! Baietii se mobilizeaza si discuta intens ultima faza a jocului pana ce se sterge podeaua si arbitrii fluiera reluarea jocului! Pas-pas-pas, mingea merge snur si Riganas intoarce din superioritate balonul, la pivotul nostru, ramas singur la semicerc: STAVROSITU! Acesta nici nu clipeste si BUCURIA CUPRINDE CONSTANTA!

CU EFORTURI MARI SI MULTE URCUSURI SI COBORASURI, HCM OBTINE O VICTORIE IMPORTANTA PENTRU VIITORUL ECHIPEI, INSA NICI PE DEPARTE PENTRU CALIFICARE IN OPTIMI, DACA JOCUL NU SE IMBUNATATESTE.

Marcatorii HCM : Toma cu 7 goluri, Stavrositu şi Csepreghi (câte 4), Mureşan 3, Nicolae şi Băiceanu (câte 2), Angelovski, Sabou, Onyejekwe şi Riganas (câte un gol), în timp ce portarul Popescu a avut 15 intervenţii, unele chiar fata in fata cu adversarul de la semicerc.

Chiar daca am avut noroc, important este ca am luat cele 2 puncte. Acestea nu insemna nimic altceva decat continuarea luptei pentru accederea in optimi. Cu greselile inerente, jocul nostru arata un pic altfel. Trebuie sa refacem din greseli, pentru ca in deplasare nu cred ca vom mai avea forta necesara sa revenim, intr-un astfel de joc” a spus Baiceanu imediat dupa finalul partidei la Digi Sport! completat de capitanul Toma: “Ma bucur ca Stavrositu a revenit in echipa noastra, asa cum de altfel a plecat – ca un mare jucator!”