CSM BUCURESTI – HC ZALAU 27-25 (15-12)

UPDATE: TOMIS – HC ZALAU e LIVE TEXT pe sportulsalajean. ro – duminica la 12,00, AICI: LIVE TEXT DE LA CONSTANTA!

Derby-ul etapei III la feminin si unul dintre meciurile importante ale campionatului, in privinta locurilor de cupa europeana, a fost castigat de nou promovata CSM Bucuresti, in prima partida a acesteia pe propriul teren (Sala Rapid).

Echipa din capitala, s-a impus dupa un joc echilibrat, cu diferente de 1-2 goluri pe tabela de marcaj, doar pauza consemnand o diferenta mai mare de 2 goluri: 15-12. Inceputul reprizei secunde le-a apartinut zalauancelor, care au restabilit egalitatea, dupa care au trecut la conducere, avand chiar un avans de doua goluri (18 – 16). Gazdele nu au cedat, egaland repede situatia pe tabela, dupa care au trecut din nou in avantaj. S-a mers apoi cap la cap, pana minutul 59, cand cele doua echipe se aflau la egalitate, 25 – 25, insa bucurestencele au marcat de doua ori in ultimul minut, ducand scorul la 27 – 25, rezultat final. Dobrin fiind din nou mintea limpede, in finalul de partida, asa cum a fost si la Braila si mai ales la Constanta (Medgidia).Daca Nechita nu era in forma buna, in tabara Zalaului – probabil ca diferenta putea creste. Extremele Avadanii si Cristina Niculae, au ratat mai multe ocazii de a marca – disperandu-l pe profesorul Margulescu, supervizat in tribuna de Directorul Samungi, care l-a invitat si pe Geoana la spectacolul oferit de cele 2 echipe.

De remarcat ca la oaspete, a debutat cu gol pe prima scena si ultimul transfer a lui Tadici – junioara de 17 ani – Florina Ciobanu (CNOE Râmnicu Vâlcea).