AZI ORA 17,15 NE APARAM TITLUL CUCERIT ANUL TRECUT!LIVE TEXT (in timp real) pe CHAT!  – UPDATE: 12-12 REZULTAT LA PAUZA!

Comentati partida impreuna cu noi, pe CHAT! Transmiteti un mesaj tricolorelor, acolo!

NIMIC NU II STA IN CALE ROMANIEI LA GF WCUP DAN 2010! O VICTORIE SI AZI, ASUPRA NORVEGIEI, AR ADUCE UN MORAL EXCELENT PENTRU CAMPIONATUL EUROPEAN DIN DECEMBRIE!

Am castigat si in fata Frantei! Si cel mai important este ca reusim sa o facem in doar 30 minute! La fel ca in partidele cu Rusia si Suedia, am facut eforturi foarte intense o jumatate de meci, dupa care am jucat la rezultat. Cu Norvegia, Radu Voina a jucat pentru moral (in faza grupelor). Atunci am revenit senzational in doar 15 minute in repriza II si am aratat ca avem un psihic puternic. Era lucrul cel mai important pentru staff-ul echipei nationale, in aceea partida!

Soarta a facut sa jucam din nou impotriva Norvegiei, la acest puternic turneu amical (cel mai bogat ca premii, din lume la nivel feminin). Astfel ca trebuie sa aparam din nou moralul castigat in grupe, in fata nordicelor.

Radu Voina - selectioner Romania

Radu Voina a impus la acest Turneu (amical totusi), in care plecam cu sanse mici la castigarea trofeului,sa jucam in asa fel incat, sa ne pastram din vigoare si pentru viitoarele partide, turneul fiind unul lung cu multe meciuri (5 partide in sase zile). Pana acum a reusit acest lucru, iar castigul pentru europene, acesta este!

La fel am procedat si cu Franta, in semifinale! Am luat echipa lui Krumbholz “cu fulgi cu tot” in prima repriza si ne-am dus la 8 goluri diferenta! Cata suferinta pe tehnicianul din Hexagon, din nou “oferita” cadou de Romania! Dupa care am jucat cu “cap” si am obtinut rezultatul favorabil de care aveam nevoie! Il tot facem pe selectionerul francez, sa ne tot viseze, turneu final de tuneu final, jocuri amicale, dupa jocuri amicale 🙂

Interesant va fi ce abordare vom avea azi!? Va fi o lupta intre moralul pozitiv al nostru si dorinta de revansa a Norvegiencelor! Tactic insa?! Pentru ca aceste jucatoare se stiu atat de bine…Ca o completare, le-am stricat iar organizatorilor, o finala care le aducea ceva bani si promovare, cum ar fi fost vorba de o finala Danemarca – Norvegia! 🙂 Confruntare castigata in semifinale de Norvegia, infrangere care ii pune pe danezi si mai mult la treaba, in vederea turneului final de CE organizat de cele doua tari nordice.

Cine va castiga cei 25.000 euro? (Premiul pus la bataie de organizatorii danezi)…

Daca ar fi sa ne luam dupa alternanta la golgeterele din cele 4 meciuri de pana acum, azi ar fi randul lui Elisei, Paraschiv, Amariei, sa duca greul.

Marcatoarele Romania in meciul cu Franta:

Neagu 8 goluri, Manea 6, Amariei 3, Paraschiv 2, Brădeanu 2, Ardean 1, Moldovan 1.