HC Zalau - foto sportulsalajean.ro

HCM BUZAU – HC ZALAU 25-26 (15-14), dupa un final dramatic de partida. Incendiar sfarsitul, cu  jucatoarele zalaului, ramase “Captive pe semicerc“, afirma sportulsalajean.ro. “Tadici este un mare antrenor si el a castigat acest meci” – afirma V.Tudose, finantatorul lui HCM Buzau.

Dupa un meci echilibrat, in care gazdele s-au aflat la conducerea partidei in prima sa parte, salajencele au venit incet, incet din spate si au preluat fraiele partidei, castigand la limita.

Zalaul intoarce rezultatul, dupa pauza si din minutul 42, pune stapanire pe partida: 18-19 apoi se desprinde la doua goluri, 20-22 (min. 48). Cu Alina Czeczi in zi de gratie, Zalaul se parea ca se desprinde decisiv, in minutul 58, la 23-26. Insa finalul partidei este dramatic. Gazdele inscriu de 2 ori, recupereaza din nou mingea, in euforia celor peste 1000 spectatori si reusesc sa obtina o aruncare libera inaintea fluierului de final.

Ancuţa Lipan, cea mai buna jucatoare a gazdelor, şi-a asumat executarea aruncarii şi a trimis direct în poartă, înscriind golul, care aducea egalarea. BUCURIA explodeaza!! in sala sporturilor!! si in tabara gazdelor!!, insa ea este de prisos, deoarece, Lipan s-a desprins de podeaua salii, astfel ca Anton/Cristea au anulat golul inscris de gazde. Chiar daca s-au aflat in fata unei decizii grele, in fata atator spectatori, probabil ca fiind atenti doar la modul de executare a aruncarii libere, arbitrii au luat o decizie foarte greu de acceptat de catre gazde, mai ales ca mingea a intrat in poarta. Insa oricat de greu este sa accepti, mai mult ca sigur ca in urma analizei video, Comisia Centrala a Arbitrilor va confirma sau nu, ca in fiecare inceput de saptamana, decizia acestora.

Lume multe a venit sa vada noua echipa a Buzaului, care a reusit cateva transferuri bune in intersezon si au obtinut un sprijin financiar considerabil , din partea unui om de afaceri din Rm. Sarat.rezultatele muncii de acolo, nu vor intarzia sa apara, chiar daca au pierdut cu ghinion prima partida din noul sezon, dupa un meci bun facut in fata unei echipe cu experienta pentru Liga I, in ciuda varstei mici a lotului condus de Radulescu si Tadici. Este doar inceputul sezonului, iar rezultatele vor veni pe parcurs.

Viorel Tudose – finantator HCM BUZAU, s-a declarat multumit de meci, insa nu si de rezultat. Tudose a recunoscut insa ca Gheorghe Tadici este un mare antrenor si ca el a invins in, aceasta seara Buzaul – conform jurnaluldebuzau.ro

Întreaga tensiune a refulat însa in teren.! Jucatoarele Zalaului si staful condus de Tadici au asteptat pe teren mai mult de 30 minute pentru a iesi de pe teren, dupa incheierea jocului, afirma www.sportulsalajean.ro, deoarece organele de ordine au spusca nu le poate asigura iesirea din sala de joc…

CLICK AICI pentru \”CAPTIVE PE SEMICERC\” scris de Catalin Onicas – sportulsalajean.ro