Iacob - Enegia Tg. Jiu in aparare

Vineri, 27 august şi sâmbătă 28 august, s-a disputat la Odorhei un turneu amical, cu participarea a 4 echipe româneşti: HC Odorhei, ENERGIA PANDURII, CSM Satu Mare si “U”Bucovina Suceava. Energia Pandurii a debutat cu dreptul in “Cupa Odorheiului”. Elevii lui Vasile Stanga au castigat prima confruntare, din cadrul trurneului organizat de HC Odorhei, in fata unui adversar redutabil, care de multe ori s-a dovedit a fi greu de invins, Universitatea Bucovina Suceava. Energia a invins Suceava cu scorul de 36-33, in timp ce la pauza moldovenii conduceau cu 19-15. Urmatorul meci al gruparii gorjene este cel in compania formatiei din Satu Mare, urmand ca maine in ultimul meci al competitiei echipa lui Vasile Stanga si Mircea Bedivan sa intalneasca formatia gazda. Tot astazi de la ora 10.00 HC Odorhei, echipa gazda, a pierdut in fata celor de la CSM Satu Mare, scor 30-33 (16-17).

27 august 2010

10.00 HC Odorhei – CSM Satu Mare 30-33 (16-17)

11.45 ENERGIA– CSU Bucovina Suceava 36-33 (15-19)

Energia Tg. Jiu: Novanc 4g, Apolzan 2g, Criciotoiu 3g, Vukas 7g, Kukrika 3g, Florea 12g, Iacob 4g, Savenco 2g. Antrenori: Vasile Stângă si Mircea Bedivan.

CSU Bucovina Suceava: Mitrea 6g, Dediu 1g, Chiruţ 4g, Bursuc 2g, Acatrinei 6g, Gavriloaia 2g, Adomincăi 4g, Ţuţu 1g, Ciubotariu 1g, Purici 1g, Pancu 5g. Antrenor: Leonard Bibirig.

A fost cel mai disputat meci al zilei,  cu două reprize diametral opuse. Prima repriză a fost dominată de CSU, sucevenii demonstrând că sunt una dintre echipele care joaca bine faza a doua, în timp ce repriza a doua a arătat o echipă, Energia, parcă metamorfozată după pauză. Cele două formaţii au disputat un meci de un deosebit angajament fizic, văzut în special pe faza de apărare, unde apărătorii celor două echipe ,,au pus osul” cum se spune, intrările jucătorilor fiind totuşi în limita regulamentului.

Chiar dacă sucevenii au condus cu 4 lungimi la pauză, Energia a reuşit să reintre repede în joc, restabilind egalitatea în minutul 37. Băieţii antrenaţi de Vasile Stângă s-au apărat eficient şi au reuşit să ducă mingea foarte bine pe faza a doua, Enache pe post de coordonator. Gorjenii au găsit destul de multe soluţii, angajările extremelor sau ale pivoţilor fiind făcute eficient, valorificându-se în goluri pe tabelă.(handbalvolei.ro)

17.30 CSM Satu Mare – ENERGIA 26-35(18-19)

Meciul a debutat în nota de dominare a Energiei, care a făcut un joc bun, precis la finalizare. Pe finalul primei reprize Satu Mare a reintrat în joc prin aruncările exacte ale lui Şavloschi de pe inter stânga. Diferenţa în repriza a doua a fost făcută de intrarea în poarta gorjenilor a lui Ionuţ Ciobanu care a făcut o repriză a doua foarte bună şi de valoarea lotului antrenat de Vasile Stângă.

CSM Satu Mare: Munea 3g, Timofte 5g, Şavolschi 10g, Olah 1g, Mateaş 2g, Savic 2g, Varadi 3g. Antrenor Ioan Palko.

ENERGIA: Florea 2g, Iacob 1g, Vukas 8g, Novanc 4g, Humberto 1g, Apolzan 3g, Cricotoiu 5g, Şandru 1g, Kukrika 1g, Savenco 3g, Giotoiu 5g, Păiuş 1g.Antrenor Vasile Stângă.

19.15 HC Odorhei – CSU Bucovina Suceava 27-23(16-13)