HCM ROMAN – HC OTELUL GALATI  30-23 (16-9)

Etapa a VIII – a programat  astazi  in cadrul Ligii Nationale Feminine de Handbal, un meci important in care H.C.M Roman, echipa de suflet a romascanilor, a luptat pentru a se mentine in plutonul fruntas al echipelor din Liga Nationala feminin obtinand o victorie in fata Otelului Galati ceea ce a confirmat evolutia remarcabila a fetelor din ultimele partide oficiale, aducand bucurie atat celor care sustin financiar echipa cat si inimosului public romascan. Jucatoarele noastre au  incercat sa se impuna in fata adversarelor inca din primele minute de joc  astfel, la jumatatea primei reprize, tabela de marcaj indica o diferenta de 4 goluri, HCM – ul evoluand bine atat in faza de atac, cat si in faza de aparare,  reusind sa termine prima repriza la o diferenta de 7 goluri. In repriza a doua au continuat cu acelasi elan pana in minutul 45 cand a avut o perioada de relaxare astfel, jucatoarele de la Otelul Galati au redus diferenta de scor la 5 goluri. In ultimele 7 minute ale  partide, fetele noastre s-au mobilizat si au reusit sa termine la o diferenta de 7 goluri. Dintre jucatoarele romascane s-au evidentiat: Roxana Mazur, care a reusit sa transforme toate cele 10 aruncari de la 7 metri, Carmen Stoleru, Marinela Gherman si nu in ultimul rand jucatoarea lotului national Mihaela Tivadar ce a jucat foarte bine in prima repriza si de la care asteptam sa aiba rezultate bune si la echipa nationala.

Declaraţia domnului antrenor emerit Corneliu Badulescu, antrenorul principal al echipei HCM Roman:
,,Este al cincilea joc consecutiv in care nu pierdem, sigur este un rezultat bun, sigur se putea  si mai bine,  dar la sfarsitul acestui mini-tur, acestor 8 etape din turul campionatului, suntem pozitionati pe locul 3, este bine, urmand ca in continuare din ianuarie sa luptam, sa ne mentinem aceasta pozitie sau sa venim in primii cinci, sa facem totul. Este greu, dar o sa ne pregatim, sper sa ne realizam obiectivul.

Prima repriza a fost foarte buna, in repriza a doua cand ne-am indepartat la vreo 9 goluri diferenta, cred ca a intervenit un pic de suficienta, un pic de relaxare din partea jucatoarelor noastre si atunci s-a mai echilibrat jocul. Am castigat, este un meci bun, eu le felicit pe fete si o sa avem niste sarbatori frumoase.

Cat despre Tivadar, pot spune ca ramane la lot si ca va merge in China la Campionatul Mondial  iar Bejan este o tanara jucatoare , este debutul ei si o felicit pentru treaba asta.”

Evoluţia scorului:
Repriza I: min.2 1-0, min.5 2-1, min. 10 4-2, min.15 7-3, min.20 10-6, min.25 15-7
PAUZA: 16-9.
Repriza II: min.35 19-11, min.40 21-13, min.45 23-15, min.50 24-19, min.55 26-20.
FINAL: 30-23.