Stiinta HCM  a invins Rulmentul Basov cu scorul de 38 – 29, dupa ce la pauza baimarencele aveau un avantaj de 12 goluri: 12-24. Patida a contat pentru etapa a opta a Ligii Nationale feminine de handbal.

Partida a fost in totalitate controlata de Stiinta HCM, care a condus in pemaneta pe tabela, din primul pana in ulrimul minut de joc.

Rulmentul: Valean, Neagoe – Alexandrescu 6, Cherascu 6, Gogorita 5, Dinis 3, Ilie 2, Gogarla 2, Grigore 4, Niculae 1.
Stiinta HCM: Cetateanu, Popovici – Pomohaci 9, Rudics 7, Balint 6, Amariei 4, Geiger 4, Kovacs 3, Borbely 3, Klimek 1, Pirvut 1, Pop, Dobromir, Buceschi.

Aceasta a fost a treia intalnire intre cele doua formatii in mai putin de doua saptamani si a doua oara in cinci zile cand Stiinta HCM castiga in fata Rulmentului. Dupa victoria obtinuta sambata pe teren propriu in partida sustinuta in Cupa EHF, iata ca sportivele antrenate de Ioan Baban si Costica Buceschi se impun si in campionat, pastrandu-si astfel pozitia a doua in clasament.

Sursa: Sportlocal.ro