HC Minaur a reusit in aceasta seara sa invinga Steaua Bucuresti cu scorul de 24-23 (8-8), dupa un gol inscris in ultimele secunde si un final interzis cardiacilor.

Spectatori: 1500
Minute de eliminare: 6-8

Aruncari de la 7m: 5-5 (transformate: 4-4). Au ratat Pop, respectiv Cian

HC Minaur: Irimus (17 interventii bune), Viman (1+1 aruncare de la 7m), Stamate 9 (4 din 7m), Asoltanei 5, Popescu 4, Pop 3, Mihai 2, Varady 1, Gavrilovic, Fotonea, Roman, Vasile, Musteata, Buciuman. Antrenori: Ion Craciun, Florin Mironescu.

Steaua: Laufceag (9 interventii bune + 1 aruncare de la 7m), Stavrositu 6 (3 din 7m), Manea 5, Cian 3 (1 din 7m), Rapciuca 2, Vujatinovic 2, Novanc 1, Georgescu 1, Savenco 1, Ilies 1, Dinescu 1, Stamate, Salulescu. Antrenori: Bozo Rudic, Ovidiu Mihaila.

In prima repriza omul care face jocul este de departe portarul baimarenilor, Ionut Irimus, care apara excelent inca din debutul meciului, cele 12 interventii ale sale  sunt hotaratoare pentru stabilirea scorului la pauza: 8-8. Atacul Minaurului a scartait insa pe intreaga durata a primei parti. In minutul 23 Steaua stabileste cea mai mare diferenta, 8-5, insa pana la finalul reprizei bucuestenii nu reusesc sa il mai invinga pe Irimus astfel Minaur reuseste sa egaleze scorul inainte de intrarea la cabine.

In repriza secunda baimarenii intra mult mai hotarati in teren si lupta pentru fiecare minge. Daca in prima repriza diferenta a fost facuta de Ionut Irimus, in partea a doua a meciului, fiecare jucator care a intrat pe teren si-a adus aportul in stabilirea scorului final. O singura data a reusit Steaua sa se desprinda la doua goluri pe tabela, im minutul 36, cand scorul arata 10-12 . Minaur egaleaza si in minutul 42 preia conducerea, 14-13. Cele doua formatii merg cap la cap pana la finalul partidei, nici una dintre ele nereusind sa se desprinda decisiv pe tabela. In minutul 60 scorul este egal, 23-23, si Steaua are atacul, publicul este in picioare, mingea expediata de stelisti nu ajunge in poarta ci la jucatorii baimareni si Minaur tasneste pe contraatac, iar Asoltanei reuseste sa inscrie golul victoriei. Stelistii mai au cateva secunde sa marcheze golul egalizator si arunca in disperare la poarta, dar din nou Irimus intervine salvator. Minaur se impune cu 24-23 si Steaua ramane fara victorie pe terenul baimarenilor.

Doua puncte foarte impotante obtinute de baimareni, care in aceasta seara au dus traditia mai departe si au stabilit un nou record: in fata Stelei baimarenii raman neinvinsi pe teren propiu de 9 ani.

Sursa:  Sportlocal.ro