CSM ORADEA – UNIV. CRAIOVA 35-32 si 27-27 in cele 2 jucuri de baraj privind promovarea in liga I.

CSM Oradea a reuşit să promoveze în Liga Naţională de handbal masculin după cea depăşit pe Universitatea Craiova. Dacă sâmbătă partida dintre cele două echipe s-a încheiat la egalitate: 27-27, duminică, orădenii s-au impus cu 35-32 (19-15).  Eroul partidei a fost extrema Ghiţă Mateaş care a marcat 13 goluri – pentru CSM Oradea, in vreme ce pavel cu 12 goluri a fost cel mai bun marcator al oltenilor.

Partida decisivă a început într-o notă de echilibru: 4-4 (min 8) iar echipele au mai mers cap la cap câteva minute: 7-7; 8-8. Orădenii au pus stăpânire pe joc şi au început să se desprindă pe tabelă: 11-8; 13-9; 17-14; 19-14; pentru ca la pauză CSM să conducă cu scorul de 19-15. Începutul rerpizei secunde a fost debordant pentru Oradea care a marcat de patru ori consecutiv: 23-15 (min 34).

Evoluţia scorului a fost apoi următoarea: 28-21 (min 45); 29-23 (min 47); 30-26 (min. 50) dar au apărut emoţiile pentru că, în minutul 54 scorul era. 30-29. Orădenii au reuşit o dublă care s-a dovedit decisivă: 32-29 (min 55); 33-30 (min. 58) şi 34-31 (min. 59) pentru ca Oradea să învingă în final cu 35-32 şi să promoveze în Liga Naţională.

CSM Oradea – Universitatea Craiova 35-32 (19-15)

CSM Oradea: Leu, Gale – Tudor 4, Mateaş 13, Munea, Iştoc 2, Ferenţ 6, Ionuţ Roaua 2, Daniel Simeria 4, Macavei, Feier, Lela 1, Oşvat 2, Maxim 1, Sava. Anternor: Sebastian Tudor.

U Craiova: Trancă – Mincan 6, Bârlogeanu 5, Mărgineanu 1, Şerban, Pavel 12, Arsene 3, Mirel Roaua, Cordescu, Bistrean, Ruseanu 3, Avram, Niţu, Târnă 2. Antrenor: Paul Stuparu.

Arbitri: Viorel Bejinariu (Piteşti) – Alin Cârligeanu (Bucureşti), delegat FR Handbal: Viorel Dobre.