THW KIEL REVINE SPECTACULOS IN ULTIMELE 15 MINUTE SI CASTIGA LIGA CAMPIONILOR, DUPA O PARTIDA DE INALTA EMOTIE SI TENSIUNE, URMARITA DE 20.000 SPECTATORI – IN CADRUL EHF FINAL4-ului DIN LANXESS ARENA KOLN, DUPA VICTORIA CU 36-34 (17-20) IN FATA LUI FC BARCELONA BORGES!

Este a cincea Finala de Liga Campionilor disputata de THW Kiel, dar este prima in care, reuseste sa depaseasca o echipa spaniola – FC Barcelona, ce a fost urmarita, insasi de presedintele gruparii catalane – Juan Laporta!THW nu reusise sa se impuna, niciodata in Finala LC, avand in fata o echipa spaniola – in 2000 Barcelona, in 2008 si 2009 Ciudad Real.

Jucatorii meciului au fost: portarul lui THW Kiel Thierry Omeyer (cu 19 parade) si golgeterul Ligii Campionilor  – cehul nemtilor,  Filip Jicha, care a reusit 11 goluri. Interul campionilor nemti, a terminat sezonul cu 119 guluri in total. Cel mai bun marcator de la iberici a fost Juanin Garcia cu 13 goluri. Acesta a devenit al doilea golgeter al Europei, dupa cehul lui Kiel, intrecandu-l in clasament pe romanul nostru – capitanul constantenilor Toma Laurentiu – care a terminat pe 3 cu cele 90 goluri reusite.

A fost si ultimul meci din cariera pentru internationalul spaniol – portarul Barcei, David Barrufet – din palamersul caruia lipseste cel de-al 7-lea titlu al EHF CL, cu toate ca a fost foarte aproape de el, atunci, cand spaniolii aveau 6 goluri avans la mijlocul partii a doua.

19,374 spectatori – au asistat la Finala CL, fiind un nou record pentru un meci de Cupa Europeana,  acestia creand o atmosfera senzationala, anunta site-ul competitiei ehfcl.com.

In primele 30 minute, a fost un duel intre principalii doi marcatori ai Europei castigat de cehul lui THW – Filip Jicha, care a reusit sa inscrie 8 goluri fata de cele 7 (5 din 7m) reusite de spaniolul Juanin Garcia.

Goalkeeper-ul lui Barca – David Barrufet, cu experienta sa internationala, aflat si la ultimul meci oficial, a reusit prin paradele sale sa duca catalanii in avantaj de trei goluri la Pauza: 20-17.

Inceputul de repriza a doua, este favorabil spaniolilor, care se aseaza confortabil la conducerea partidei si datorita inexactitatilor din atac ale formatiei germane. Scorul i-a proportii 23-18, iar antrenorul lui Kiel cere Time Out, in minutul 40 la scorul de 24-19 pentru Barcelona. Spaniolii joaca din ce in ce mai bine, cu concentrare si luciditate si reuseste sa i-a avansul maxim – de 6 goluri!! si datorita precipitarii in atac a adverasarului precum si datorita evolutiei bune a lui Barrufet.

Dar dupa ce scorul devine 25-19, Kiel incepe lupta de urmarire a adversarului, avand in spate sprijinul suporterilor! Multumita si lui Omeyer, care parca intra in “transa”, nemtii reduc diferenta, gol cu gol, iar dupa 7 minute, LANXESS ARENA – “INNEBUNESTE!”: scorul este 26-24, min.47, iar THW reintra in joc. Barca nu mai are acelasi ritm si se loveste de o defensiva buna a lui Kiel. Cu o aruncare directa dintr-o aruncare de la 9 metri,  Christian Zeitz egaleaza pentru prima data, in minutul 52. Dupa ce Omeyer mai apara odata Lundstrom duce pe Kiel in avantaj: 30-29 si atmosfera atinge apogeul in sala din Koln. THW reuseste sa castige cu 11-4 ultimele aproximativ, 10 minute din revenirea spectaculoasa.

Barcelona se scufunda, in fata revenirii extraordinare a nemtilor si Kiel-ul isi mareste diferenta pana la 33-30 min.56. cu Omeyer in prin plan. Jicha inscrie al 10-lea sau gol si scorul devine 34-32, cu trei minute inaintea finalului. Garcia Juanin rateaza exact a 10-a aruncare de la 7m, intr-un moment cu totul nefericit in fata lui Gentzel si totusi Romero inscrie pentru Barca cu 50 secunde inaintea sfarsitului Finalei. Scorul este 35-34, iar toate sperantele catalanilor se naruiesc, cand mai sunt 16 secunde de joc : Golgeterul Jicha inscrie pentru 36-34, si aduce Titlul EHF Champions League in Germania.

MARCATORI:

Logo THW Kiel (GER):
Omeyer (a evoluat intre minutele 1.-12., 20.-60., 19 aparate) Palicka (1 X 7m, 0 aparate), Gentzel (min. 12.-20. 2X 7m, 2 aparate); Lund (1), Andersson (prezent la teren), Lundström (3), Anic (2), Sprenger (2), Ahlm (1), Reichmann, Zeitz (6), Palmarsson, Narcisse (4), Ilic (1/1), Klein (5), Jicha (11/2); Antrenor: Gislason
Logo Leon FC Barcelona (ESP):
Saric (1.-13., 46.-57., 2 aparate), Barrufet (13.-46., 57.-60., 10 aparate); Nöddesbo (6), Garcia (13/9), Tomas (4), Garabaya (1), Sarmiento (1), Romero (2), Nagy (1), Jernemyr, Rutenka (4), Boldsen, Hansen (1), Rocas, Oneto, Igropulo (1); Antrenor: Pascua.
EVOLUTIA SCOR:
PRIMA REPRIZA: 0:1, 1:3 (5.), 2:4, 4:5, 4:7 (10.), 5:8, 6:9 (12.), 7:10, 8:11, 9:12 (16.), 10:13 (18.), 10:15 (20.), 11:16, 13:16 (24.), 14:17, 16:19 (27.), 17:20 PAUZA;
A DOUA REPRIZA: 18:20, 18:21 (35.), 18:23 (38.), 19:25 (41.), 21:25 (43.), 24:26 (47.), 24:27, 25:28 (48.), 27:29 (49.), 30:29 (52.), 30:30, 33:30 (56.), 33:32 (57.), 34:32, 34:33 (59.), 35:34 (60.), 36:34 FINAL.