BATAIE PE PUNCTE! LA TURNEUL FEMININ (Rezerva – la dreptul de participare, in Liga I Feminin 2010/11), ORGANIZAT DE FRH, LA TARGOVISTE. REZULTATE: Stiinta Bacau – CSM PLOIESTI 23-24 (7-11) in prima partida si Rapid CFR Bucuresti – STIINTA BACAU 33-39 (15-16) in cea de-a doua partida.

In acest week-end, au loc si cele doua confruntari in barajul pentru Promovare in Liga I masculin: CSM Bucuresti-CSU Galati si CSM Oradea-Universitatea Craiova

Plecand cu sansa a treia la acest turneu – dupa cele 2 retrogradate din Liga I, echipa prahoveana (locul doi din Divizia A – Seria I) porneste favorita, maine inaintea ultimului joc, Rapid – CSM Ploiesti, care stabileste echipa cu prima optiune pentru inscrierea in prima liga, sezonul viitor, DOAR DACA una dintre cele 14 echipe cu drept de participare in viitoarea editie de campionat (si care s-au si inscris pana acum, conform informatiilor oferite de FRH – pana la termenul limita stabilit de 17.05.10), NU depun dosarul complet cerut de Federatie, pana la al doilea termen limita – cel din luna septembrie! Chiar daca Rapid ar castiga partida de maine, nu ar avea prima optiune pentru Liga I (in situatia descrisa), numai daca ar reusi sa se impuna la o diferenta mai mare de 5 goluri, ceea ce este putin probabil – situatie in care Stiinta Bacau, ar fi prima in clasamentul final al turneului.

Acesta este un baraj efectuat de FRH, ca masura de rezerva pentru astfel de situatii (intamplare petrecuta si acum 2 ani – cand campionatul s-a jucat cu o echipa mai putin), precum si datorita crizei economice care afecteaza Romania si implicit si handbalul, si ar putea afecta si sezonul viitor al Ligii I si NU este o incercare de suplimentare a numarului de echipe de la 14- la 16, asa cum s-a zvonit in anumite ziare de sport, sau pentru salvarea Rapidului de la retrogradare – cum se precizau in materiale!!!

Una dintre echipele CSM Ploiesti, Rapid CFR Bucuresti sau Stiinta Bacau, ar putea lua locul ramas vacant (doar daca una dintre echipele cu drept de inscriere, nu gaseste resursele necesare pentru participarea in viitorul sezon – pana la termenul limita LUNA SEPTEMBRIE). Va reamintim ca din informatiile eurohandbal.ro, grave probleme financiare exista mai multe echipe din liga I, sau cu drept de promovare cu ar fi:

HCM Baia Mare, Cetate Deva, SCM Craiova – la feminin;

Dinamo Bucuresti, Universitatea Craiova, CSM Oradea – la masculin, etc.

Iar efectele crizei s-ar putea acentúa si atinge si alte echipe din liga I, pana la startul viitorului sezon – mijlocul lunii septembrie.

FRH a anuntat ca se va organiza, un astfel de turneu de “siguranta” si la masculin. Acesta se va desfasura dupa meciurile de baraj pentru promovare in liga I, care vor avea loc in acest week-end, iar la intrecere vor avea drept de participare echipele care pierd barajul si echipa de pe locul 13 – retrogradant, adica SCM Rom Cri Brasov. Interesant este ca echipa Dinamo Bucuresti, ar putea fuziona cu aceasta din urma, astfel ca una dintre cele 2 echipe care au pierdut barajul de promovare in Liga I, ar mai avea o sansa, mica ce-i drept, de a aveloa sezonul viitor in primul esalon handbalistic.

Jocuri de promovare in  Liga Nationala Masculina editia 2010-2011:

Buzau – Delegat FRH: Mateescu Jan

29.05.2010 – ora 11:00, CSM Bucuresti             –           CSU Galati

30.05.2010 – ora 11:00, CSU Galati                   –           CSM Bucuresti

Arbitri:   Pavel/State-BZ

Timisoara – Delegat FRH: Dobre Viorel

29.05.2010 – ora 11:00, CSM Oradea                –           Universitatea Craiova

30.05.2010 – ora 11:00, Universitatea Craiova  –           CSM Oradea

Arbitri:   Bejinariu/Carligeanu-AG/B

Regulament baraj:

In caz de egalitate perfecta dupa disputarea celui de-al  doilea joc se vor desfasura, dupa o pauza de 5 minute si dupa o noua tragere la sorti a terenului si mingii, doua reprize de prelungiri a cate 5 minute, cu schimbarea portilor si o pauza de un minut intre cele doua reprize, anunta FRH.

Daca egalitatea persista, se va repeta procedeul (2 x 5 minute cu pauza de 1 minut).

In cazul mentinerii egalitatii, se va trece la executarea alternativa a cate 5 aruncari de la 7 metri.