ADRESATI FELICITARI PE CHAT! ECHIPEI NOASTRE CAMPIOANE -OLTCHIM! PENTRU BUCURIILE ADUSE IN ACEST SEZON DE LIGA CAMPIONILOR SI LOCUL 2 OBTINUT!

TROFEUL LIGII CAMPIONILOR MERGE PENTRU AL DOILEA AN CONSECUTIV IN DANEMARCA! DUPA O PARTIDA EXCELENTA:

C.S. Oltchim Rm. Valcea – Viborg HK 31-32 (15-16) REZULTAT FINAL

“JOACA HANDBAL!” IN CONTINUARE CU OLTCHIM RM. VALCEA!
EVOLUTIA COMPLETA A MECIULUI FACUTA LIVE TEXT – O AVETI PE CHAT!

Jocul a inceput intr-o atmosfera extraordinara, creata de cei 5500 de spectatori. La fel de frumos a inceput si Oltchim partida, cu Neagu in rol de coordonator si a reusit sa se desprinda la 3-1. Insa jocul nostru a scazut in ritm si concentrare pe parcursul primelor 30 minute, in mod treptat. Jocul s-a mentinut echilibrat cu Popovic, Jurack si Varzaru conducand ostilitatile, iar cea mai mare diferenta s-a consumat, dupa 6 minute de ineficacitate a noastra, la scorul de 10-13! Galca a primit 2 eliminari in aceasta prima repriza iar Varzaru a reusit cu cele 4 goluri inscrise sa isi asigure titlul de golgeter al Ligii campionilor, dupa primele 30 minute, care se termina cu o bara a lui Vizitiu, la scorul de 15-16.

A doua repriza incepe rau pentru echipa noastra. Viborg se stabileste concludent la conducerea jocului, revenirile in echipa a lui Elisei si Pidpalova, ajutand doar pe jumatate formatia noastra. Pidpalova inscrie de mai multe ori de la 7 metri, iar Paula apara tot ce este omeneste de aparat. Jurack face schimbul cu Popovic, fata de meciul tur si devine ea cea mai prolifica marcatoare a lui Viborg, insciind 11 goluri. Varzaru inscrie din Faza meciului, dupa o superba aeriana venita de la aceeasi Jurack, in mare forma la acest joc, si totul era clar! Viborg este echipa mai puternica, la acest moment!

Insa in final, jucatoarele noastre dau dovada de daruire si putere de lupta si impinse de la spate, refac diferenta de 4-5 goluri cu care au condus la un moment dat danezele, si au chiar sansa victoriei, una care era totusi, de palmares! Dar precipitarea in atac, in ultimele 2 minute, face ca Viborg sa incheie invingatoare si in al doilea meci al Finalei.

ATMOSFERA INCREDIBILA SI FAIR PLAY-UL DIN TRIBUNE, ARATA IN FINAL, CAT DE IUBITE SUNT FETELE NOASTRE! FELICITARI! HANDBALUL A FOST DIN NOU SPORTUL DE ECHIPA NR. 1 PRIN OLTCHIM RM. VALCEA!

Marcatoare:

Oltchim – Nechita 2 goluri, Neagu 6, Manea 2, Stanca 2, Elisei 3, Vizitiu 2, Puşaşu, Bese 2, Lecusanu 1, Pidpalova 7, Maier 4.

Viborg HK – Popovici 5 g, Vărzaru 6, Jurack 11, Skov 2, Althaus 4, Mikkelsen 1, Lunde 2, Aen 1.

Eliminari: Stanca 2X2 min., Elisei si Luca – Oltchim/ Mikkelsen, Acimovic si Skov cate 2×2 min. si Althaus – Viborg

Evolutia scorului:

Repriza I – 3-1 min.5; 4-4 min.10; 7-7 min.15; 10-10 min.20; 12-13 min.25; PAUZA 15-16

Repriza II – 17-20 min.35; 19-23 min.40; 24-25 min.45; 25-28 min.50; 28-28 min.55; FINAL 31-32