Sa ne bucuram de handbal, inca o saptamana. O finala de Liga campionilor, se termina dupa ultimul fluier al arbitrilor! Avem sansa unui a doua partide, iar Oltchim, cu siguranta va da tot ce poate pentru a remonta diferenta! Cu toate ca, doar evolutia Paulei Ungureanu, ne-a facut sa mai pastram, pentru inca o saptamana, sanse putine pentru castigarea trofeului. Viborg a facut un meci mare din minutul 13, revenind de la scorul de 5-7, inscriind 5 goluri consecutiv pana la 10-7, formatia noastra reusind, un nou gol, dupa 9 minute de ineficacitate, de abia in minutul 22. Bojana Popovic a fost MVP-ul partidei, reusind 9 goluri in fata campioanei noastre.

Trebuie sa recuperam mingi usoare in aparare, pentru a reusi goluri usoare pe contraatac, deoarece apararea Viborgului, este una foarte buna!” spunea Radu Voina inaintea partidei. Din pacate, formatia noastra nu a reusit sa valorifice atacurile in faza a doua si nici contraatacul, astfel ca Viborg a strans foarte bine in centrul apararii si a blocat atacurile noastre si datorita faptului ca nu am avut tragatoare eficiente de la linia de 9m. Vizitiu, Lecusanu, Neagu schimbate pe rand de Shymkute, Luca si Meirosu, nu au reusit sa puna in valoare experienta pivotilor nostrii, care probabil ca sunt cei mai buni din lume la ora aceasta. Althaus a fost punctul forte al formatiei daneze, dar si legatura dintre atac si aparare, fiind, asa cum spunea si Voina, inainte de partida, elementul cheie in angrenajul lui Viborg.

Oltchim a facut sa se auda in Sala din Herning, galeria noastra, pentru prima data, dar si pentru ultima, in minutul 13, atunci cand am reusit sa conducem cu 2 goluri 5-7. Din acel moment formatia daneza a pus stapanire pe partida, reusind diferenta maxima pe tabela, in minutul 55: 28-18. Cu toate acestea formatia noastra, in urma unei duble eliminari in tabara gazda, putea sa se apropie la o diferenta de 5-6 goluri, pe finalul partidei, insa graba din atac, fara o eficacitate necesara, a facut ca formatia noastra sa reusesca doar 3 goluri in finalul meciului. Paula Radulescu a facut minuni in fata puternicului atac la linia de 9 m a danezilor, reusind 17 interventii, care mai pastreaza Oltchimului, cateva procente pentru castigarea trofeului.

Viborg HK – Popovici 9 g, Vărzaru 6, Jurack 5, Skov 3, Althaus 2, Mikkelsen 2, Lunde 1.

Oltchim Rm. Valcea– Stanca 6, Neagu 6 goluri, Lecuşanu 3, Maier 2, Nechita 2, Puşcaşu 1, Vizitiu 1.

Partida returare loc, la Bucureşti, peste o saptamana, in Sala “Polivalenta – Ioan Kunst Ghermănescu”, în data de 15 mai, de la ora 20.45 si va fi în direct pe Pro TV si LIVE TEXT si pe CHAT-ul eurohandbal.ro

Ia-ta evolutia scorului minut cu minut:

Min1: A inceput meciul! Oltchim are primul atac

Min1: Lecusanu a marcat primul gol al meciului, dar danezele au egalat imediat

Min2: Stanca inscrie si obtine si o eliminare

Min4: Vizitiu inscrie dupa golul lui Popovic

Min4: Varzaru egaleaza

Min5: Paula Ungureanu intervine excelent, Varzaru rateaza si este imitata de Vizitiu

Min16: Luca rateaza si danezele egaleaza la 7

Min17: Viborg conduce pentru prima data in acest meci! 8-7!

Min28: Ada Nechita insctie si eset 12-10

Min29: Apara Ungureanu dar Vizitiu este eliminata! Varzaru inscrie de la sapte metri! 13-10

Min29: Gol, Nechita! 13-11

Min30: Apara Paula Ungureanu!

Min30: Inscrie Varzaru. 14-11

Min30: FINALUL PRIMEI REPRIZE 14-11

Min31: Incepe repriza a doua
Min31: Popovic inscrie de la mare distanta 15-11
Min33: Gol, Puscasu! 15-12
Min34: Neagu inscrie de la sapte metri