ADRESATI FELICITARI ECHIPEI NOASTRE PE CHAT

BUCURIE IMENSA LA RM. VALCEA! OLTCHIM ACCEDE IN PREMIERA IN FINALA LIGII CAMPIONILOR DUPA O PARTIDA ISTORICA:

C.S. Oltchim Rm. Valcea – Györi AUDI ETO KC 24-20 (11-10) REZULTAT FINAL

BUCURATI-VA DE HANDBAL!!! SI DE MAREA NOASTRA ECHIPA OLTCHIM RM. VALCEA!

EVOLUTIA COMPLETA A MECIULUI FACUTA LIVE TEXT SI A PARTIDEI ISTORICE FACUTE DE FETELE NOASTRE O AVETI PE CHAT!

Dupa o prima repriza cu mare incarcatura emotionala in ambele formatii, si un joc dur din partea maghiarelor in aparare, am reusit sa intram in avantaj de un gol, gratie evolutiei mai bune in faza de aparare. Gyor -ul nu a mai jucat faza a doua si contraatac ca si in partida tur, preferand sa atace pozitional. Pivotii nostrii au dus lupte grele cu apararea maghiara si au reusit cateva goluri superbe. Vizitiu a lovit cu torpilele ei poarta lui Palinger, inscriind 2 goluri, dar aruncand si de 2 ori in bara. Ultima aruncare fiind chiar in ultima secunda! Avantajul putea fi mai mare de partea noastra, dar Palinger a scos cateva mingi ale lui Puscasu si nechita de pe extreme, Neagu aruncand si ea o data pe langa!

Incepem in forta repriza II si ne ducem la 13-10. Gyorul revine la egal si apoi incepe MORISCA. JOACA HANDBALUL! echipei noastre! cu Paula si Nechita senzationale, in cea de-a doua repriza nu le mai lasam nici o sansa maghiarelor. Paula apara tot, iar Nechita inscrie din unghiuri imposibile!

Ne ducem la 18-13 in min. 48 si nimic nu mai poate sta in fata campioanei noastre.  Voina o arunca pe Shymkute in lupta, iar surpriza “le rupe picioarele” cu o depasire superba, aparatoarelor maghiare si inscrie si ea cate goluri superbe. Pana la final Valcea mai inscrie cate goluri superbe, iar sfarsitul meciului aduce VULCANUL DIN ISLANDA IN SALA TRAIAN! ATMOSFERA INCREDIBILA SI CALIFICARE ISTORICA! FELICITARI! HANDBALUL ESTE DIN NOU SPORTUL DE ECHIPA NR. 1 PRIN OLTCHIM RM. VALCEA!

Cateva cuvinte si despre arbitrajul danezilor la Valcea. Acestia merita cu prisosinta felicitari pentru prestatia avuta. Cu ocazia aceasta, toate discutiile despre danezi si ceea ce au facut Gjeding si Hansen la CM China cu Romania, vor inceta. OLTCHIM A FOST ECHIPA MAI BUNA SI S-A CALIFICAT MERITAT IN FINALA!

Marcatoare:

Oltchim – Nechita 8 goluri, Neagu 5, Manea 4, Stanca 2, Şimkute 2, Vizitiu 1, Puşaşu 1, Fiera 1.

Gyor – Gorbicz 6 goluri, Amorim 4, Kovacsics 4, Spiridon 2, Mravikova 2, Brădeanu 1, Verten 1.

Evolutie scor:

Repriza I – 0-2 min.3; 4-2 min.10; 5-4 min.15; 5-7 min.20; 8-9 min.25; PAUZA 11-10

Repriza II – 13-10 min.35; 15-13 min.40; 16-13 min.43; 18-13 min.48; 20-15 min.52; FINAL 24-20