DANEZII CARE VOR OFICIA MAINE LA MARELE MECI DE LA VALCEA, AU CONDUS SI PARTIDA CASTIGATA DE STEAUA MFA CU 34-32 IN FATA LUI Chehovskie Medvedi (RUS) IN LIGA CAMPIONILOR, SEZONUL 2008-2009

REFRESH: DOAR 3 GOLURI IN PRIMELE 16 MINUTE ALE REPRIZEI II INSCRISE DE REPREZENTATIVA DE TINERET A NOASTRA, NU PUTEAU ADUCE UN DEZNODAMANT FERICIT. ROMANIA – FRANTA 25 -33 FINAL! UN REPREZENTANT AL OLTCHIMULUI SE AFLA DEJA LA BRASOV PENTRU A PRELUA DELEGATIA DANEZA PENTRU MARELE MECI DE MAINE. ROMANIA ARE NEVOIE DE VICTORIE MAINE, IN FATA AUSTRIEI PENTRU A SE CALIFICA LA CE TINERET MASCULIN SLOVACIA 2010, FRANTA FIIND CALIFICATA DEJA. DIN ACEASTA POSTURA VA JUCA CU NORVEGIA, IN ULTIMUL MECI AL TURNEULUI. Principalii marcatori ai nostrii: GHITA RADU – 4g (principalul marcator cu Norvegia 9g), de la Energia Tg. Jiu  – Cricitoiu Bogdan 6g, Farcas Alexandru 5g – ROM CRI Brasov.

PUTETI URMARI PRESTATIA DANEZILOR, IN ACEST MOMENT PE DIGISPORT. DUMINICA SE VOR AFLA LA RAMNICU VALCEA, LA DISPUTA DECISIVA PENTRU CALIFICAREA IN FINALA LIGII CAMPIONILOR, DINTRE OLTCHIM SI GYOR ETO.

Romania e condusa la pauza cu 17-14 de selectionata Frantei, cu Pedersen si Mortensen la centru. Cei doi arbitrii danezi vor oficia maine marele duel Oltchim – Gyor. Ei au fost delegati in locul arbitrilor nemti Geipel si Helbig, care nu mai au cum sa ajunga in timp util la Valcea cu masina, datorita faptului ca momentan, cursele aeriene sunt oprite in Germania Arbitrii danezi sunt la Brasov, la Turneul de calificare la CE Tineret masculin- ce se va desfasura in Slovacia.

EHF a gasit o solutie “locala”, delegand cuplul de arbitri danezi Pedersen-Mortensen, care se afla deja in Romania, la Brasov, unde au fost delegati la meciurile din grupa a 5-a de calificare la CE masculin de tineret. Cuplul danez Pedersen-Mortensen este delegat la meciul de sambata dintre Romania si Franta (ora 17.00), iar duminica se va afla la Ramnicu Valcea, la disputa decisiva pentru calificarea in finala Ligii Campionilor, dintre Oltchim si Gyor ETO.