SPUNETI PE CHAT, CARE CREDETI CA A FOST CEA MAI FRUMOASA FAZA A PARTIDEI!

JOACA HANDBAL! – Oltchim a aratat la Gyor, de ce este frumos handbalul, oferind mai multe momente de joc spectaculos, pe placul spectatorilor.

Aseara am fost martorii un meci extraordinar in sala “MAGVASSY MIHÁLY”. PRESIUNEA ERA ENORMA PE UMERII AMBELOR ECHIPE, INAINTE DE PRIMA DISPUTA DIN SEMIFINALELE LIGII CAMPIONILOR!

Insa, echipa noastra, nu a uitat ca handbalul este un joc, este un spectacol mult indragit  de spectatori, pentru fazele deosebite, pe care le ofera. Iar Oltchim a practicat un “JOACA HANDBAL!” care a avut “sarea si piperul” de care spectatorul are nevoie pentru a pleca multumit dupa un meci. Nu stim cat de multumiti au plecat maghiarii de la partida, dar o Europa intreaga a vazut spectacolul oferit de campioana Romaniei.

Paula Ungureanu a facut din nou minuni, in poarta Oltchimului si a castigat clar duelul cu Palinger, avand 15 interventii salutare, fata de 8 ale acesteia. A aparat si un 7m, dar cel mai important este ca a stricat foarte tare procentajul lui Amorim, principala marcatoare a lui Gyor, cu 6 reusite. Faza meciului a fost oferita de Meirosu, dupa o actiune superba a Oltchimului. Descrierile de mai jos, sunt TOTUL, pentru un iubitor de sport. Gustati si voi, o parte din “JOACA HANDBAL!” – ul oferit de fetele noastre:

Min.51 Eroul Valcei la Gyor, portarul PAULA RADULESCU apara din nou senzational, in situatie clara de gol, unu la unu cu Amorim (dupa ce a mai aparat inca 3 aruncari ale acesteia, in timpul confruntarii), scotand-o din mana pe aceasta, pentru finalul partidei, intr-un moment foarte important al jocului, cand scorul era egal 21-21! Evolutia de exceptie a goalkeeper-ului, mentine inchisa poarta noastra timp de 8 minute, din min.47 pana in 55. Participand astfel, la recuperarea avantajului, preluat de maghiare in precedentele 11 minute de ineficacitate din tabara noastra. OLTCHIM recupereaza dezavantajul si preia conducerea, in aceste 8 minute, de la 21-19 pana la 21-23, cu 5 minute inainte de final!!! A mai avut 2 interventii pe parcursul meciului, in situatie de singur cu portarul la Mravikova – min.37 si Bradeanu – min.40, reusind chiar si o interceptie, din semicerc fiind, in momentul in care, Kovacsics din extrema stanga a incercat sa paseze in extrema dreapta maghiara, prin spatiul nostru de poarta, in min.33! A FOST PUNCTUL FORTE AL OLTCHIMULUI – TOT MECIUL A DAT SIGURANTA APARARII NOASTRE SI A CASTIGAT CLAR DUELUL CU PALINGER!

Min.55JOACA HANDBAL! cu FAZA MECIULUI – Cea mai frumoasa faza a meciului, spectacol oferit de echipa valceana spectatorilor prezenti in sala din Gyor. Succesiva a lui Oltchim, plecata din inter dreapta, mingea ajunge la Meirosu, care paseaza senzational cu pamantul, pe la spate si surpriza pregatita de Voina gazdelor – Roxana Gatzel, prinde mingea din miscare, de pe extrema stanga si inscrie!!!. Scorul devine 21-23!

Min.56 – Faza spectaculoasa – Angajare superba Neagu la Galca, care se desprinde de marcaj, prinde mingea in timpul miscarii de plonjon spre poarta si inscrie, in stilu-i devenit deja caracteristic. Scorul devine 22-24!