TRADITIA SI EXPERIENTA STELEI IN HANDBALUL ROMANESC, FACE CA SIGLA CLUBULUI NOSTRU MULTIPLUCAMPION, SA STRALUCEASCA DIN NOU DE SUS! DIN SEMIFINALELE CUPEI CUPELOR! ECHIPA MILITARA ESTE SINGURA ECHIPA ROMANEASCA LA MASCULIN, CARE CONTINUA IN INTRECERILE CONTINENTALE, DUPA O PARTIDA CU ADEVARAT DRAMATICA, DESFASURATA IN SERBIA SI PIERDUTA CU 20-24.

Performanta este una meritorie si a fost cu atat mai greu de obtinut, cu cat, o echipa necunoscuta dupa nume – HC Kolubara, dar foarte bogata – provenind dintr-o zona cu potential a Serbiei (Lazarevac) , a jucat chiar in 9 + 1 oameni!! De partea sarbilor trecand, in timpul partidei, atat arbitrii cat si observatorul partidei. Igor Karlubik Slavomir Struhar (SVK) si EHF-DELEGATUL Wassili Fegir (UKR) s-au facut efectiv, de ras, in incercarea lor de  aplicare a regulamentului intr-un meci de handbal.

Fraikin BM. Granollers(SPA), este adversarul din semifinale, conform tragerii la sorti de marti, iar echipa noastra va disputa prima partida acasa. Aveti detalii despre echipa spaniola mai jos.

STEAUA s-a pregatit foarte bine pentru returul de la Lazarevac si a fost o adevarata Masina de Forta, pusa in sprijinul Apararii (M.F.A. – Mizil Fabrica de Armament) avantajului  de 5 goluri, obtinut in tur: 31-26! Principalii responsabili – portarii Ivezic si Cenusa, atunci cand puternicii sarbi, treceau de apararea bine pusa la punct, pe centru, de Savenco-Stamate-Saulescu completati de Novanc sau Manea.

In fata masivilor adversari, stelistii au aratat ce inseamna “mobilitatea in campul de lupta” si au distrus jocul sarbilor de atac timp de 8 minunte, incepand de la mijlocul primei reprize. De la scorul de 6-5 min.15, rand pe rand, portarii Cenusa si Ivezic, i-au scos efectiv din minti pe jucatorii gazdelor si spectatorii prezenti in numar mare la sala.

Cenusa incepe seria de parade la aruncarile de la 7m (3 X 7m aparate: min.18, 42 si 45),  si il enerveaza pe experimentatul Jovanovic Nedeljko – nascut 1970, 194 cm, 96 kg  imediat dupa ce portarul lor, a reusit sa apere o astfel de aruncare. Apoi Ivezic este de netrecut, pana in minutul 23, in prealabil reusind sa egalam la 6, prin Stamate.

Apararea si acelasi Ivezic, inchid din nou poarta din minutul 25, pana cu 2 secunde inainte de finalul primei parti, sarbii reusind 1 singur gol.

LA PAUZA 11-10 si Steaua era in graficul propus. Putea sa fie, chiar mult mai bine, daca cei doi oficiali slovaci ai partidei, ar fi vazut jocul dur practicat de sarbi si ar fi dat sanctiunile cuvenite pentru iesirile nesportive ale gazdelor, care au sarit la bataie si tot jucatorii nostrii au fost eliminati, incercand sa apalaneze conflictul Savenco fiind tras de par, iar Manea fiind si el lovit cu forta si intentionat in gat, in momentul unei aruncari la poarta – min.27!

A doua repriza a continuat sub aceleasi auspicii. Observatorul partidei intervenind si el si atragandu-le atentia arbitrilor ca unul din jucatorii nostrii ar trebui eliminat pentru proteste, la un fault grosolan (piedica) al sarbilor, aplicat lui Georgescu pe contraatac. Arbitrii acorda cu nonsalanta eliminari in tabara noastra si ne lasa in 5 oameni de 2 ori, in vreme ce jocul brutal al sarbilor cu fortari chiar in atac, nu este sanctionat! Le raspundem prin daruire! Ivezic este imbatabil si nu luam gol nici in inferioritate!, timp de inca 5 minute, din min. 38 pana in min. 44. Mai mult inscriem pe contraatac si egalam la 14.

Rezistam si aratam Capacitate mare de supravietuire”! Finalul este incredibil de dramatic si il redam mai jos, exact cum a fost el pe CHAT-ul eurohandbal, live text:

• Eurohandbal : 10 secunde de atac in 5 al sarbilor contra 4 alor nostrii x
  • Eurohandbal : 10 secunde Stavrositu este eliminat dupa ce greseste si arunca mingea x (nu lasa mingea jos!)
  • Eurohandbal : Steaua in atac – 1 minut si 45 sec pana la final

Finalul aduce o mare bucurie in tabara noastra precum si a iubitorilor de handbal din Romania, care au stat in fata micilor ecrane pentru a urmarii un nou spectacol oferit de sportul de echipa nr.1 si Steaua,  cu doar cateva zeci de minute inaintea “Invierii”. A fost un spectacol, in care ne-am daruit  mult mai mult si le-am aratat sarbilor ce inseamna handbalul, dupa multa vreme.

Steaua s-a pregatit pentru orice, la returul de la Lazarevac si  foarte bine a facut, deoarece ne gandim cu infrigurare, ce oare ar mai fi dictat cei doi oficiali slovaci in cele 2-3 secunde ramase, dupa ultimul 9m acordat gazdelor, daca Jovanovic nu se grabea sa continue  si sa  incerce sa arunce in timpul ramas!

Soldatii Stelei la Lazarevac:

Ivezic, Cenusa, Laufceac – Manea 4 goluri, Cian 4g, Rapciuga 3g, Georgescu 3g, Stavrositu 2g, Stamate 1g, Saulescu 1g, Novanc 1g, Vujadinovici 1g, Dinescu si Savenco

Fraikin BM. Granollers(SPA), este adversarul din semifinale

Conform tragerii la sorti de marti, echipa noastra va disputa prima partida acasa. Conform site-ului oficial al gruparii iberice, este o oportunitate istorica pentru Fraikin BM, tinand cont de faptul ca, a eviat in semifinale, granzii Gummersbach si Reyno de Navarra San Antonio.

Traseu in Cupa Cupelor pentru Fraikin BM. Granollers:

Sferturi de finala: Fraikin BM. Granollers –  Tremblay en Fr. 28-21 si 34-38

Turul 4: RK Cimos Koper – Fraikin BM. Granollers 27- 26 si 31- 35

Turul 3: RK Sloga Doboj – Fraikin BM. Granollers 27- 40 si 28 – 25

Prima partida dintre Steaua si Granollers va avea loc pe 24/25 aprilie in Romania, in timp ce returul este prevazut dupa o saptamana  – 1/2 mai in Spania.

Mai multe detalii despre echipa spaniola, puteti gasi pe site-ul clubului, AICI.