Steaua MFA Bucuresti – HC Kolubara 31-26 in sferturile de finala ale Cupei Cupelor, prima mansa.

Militarii sunt singura echipa romaneasca, care are sanse reale de a se califica mai departe, in actuala editie a cupelor europene! Diferenta cu care au castigat primul meci cu sarbii, nu este foarte mare, dar celelalte echipe al noastre au pierdut mult din sansele calificarii.

Adversarul Stelei a venit la Chiajna, pregatind confruntarea inca de acum 2 saptamani si dorea obtinerea unui rezultat bun in vederea celei de-a doua manse, ce se va desfasura pe teren propriu, asa cum eurohandbal.ro a anuntat, inaintea meciului conform declaratiilor oferite de partea sarba.

Astfel, oaspetii au intrat “tare” in meci si au condus cu 4-1 in min.9. Steaua arata ce stie mai bine sa faca, in urmatoarele cinci minute si intorc rezultatul pana la 6-4, apoi jocul se mentine echilibrat, pana spre finalul primei reprize. Ros-albastii apasa pe accelerator si profita de actiunile purtate in viteza de flancuri si se distanteaza si la 4 goluri, intrand la pauza doar cu 15-13.

Georgescu, Stamate si portarul Ivezic – excelent in cea de-a doua repriza, au fost punctele tari ale formatiei noastre in partea a doua a jocului. Georgescu, reprofilat ca inter dreapta l-a facut “gelos” pana si pe Manea – inter de meserie, cu evolutia sa in ultimele 30 minute. A dus echipa dupa el cu goluri superbe de la sold si din alergare, profitand de orice spatiu liber lasat de apararea adversa. Stelistii au avut si 6 goluri cu 3 minute inainte de final, dar prima disputa s-a incheiat cu o diferanta de 5, care este buna, dar nu linistitoare! Deoarece sarbii au facut apel la suporteri inca, dinainte de a veni la Bucuresti, astfel ca la Lazarevac, atmosfera se anuta fierbinte!

Stelistii excelat la tehnica si la actiunile de contraatac, purtate de extreme, iar cu putin mai multa atentie, diferenta putea fi mai mare.

Actualul loc I din campionatul sarb, a facut un joc agresiv, bazat pe forta, iar experimentatul Jovanovic Nedeljko (40 ani) si pivotul Mladen Rakcevic, au fost principalele autuuri ale oasptetilor.

Marcatori Steaua: Laufceac, Ivezic, Cenusa – Georgescu 11 goluri, Vujadinovic 5, Cian 4, Stamate 4, Stavrositu 4(1), Manea 1, Dinescu 1, Saulescu 1(1), Savenco, Rapciuga, Novanc.