RULMENTUL BRASOV – RAPID CFR BUCURESTI 28-35 (15-17)

TOTUL DESPRE JOC. Duelul tactic castigat de rapidista Aiacoboae. Experienta lui Gogarla si-a spus cuvantul in a doua repriza. Incrancenare mare dar greseli copilaresti multe, in ambele tabere. Rapid arunca Brasovul foarte aproape de retrogradare. In “hora” intra si HCM Buzau care a pierdut pe teren propriu, 23-24 cu HCM Baia Mare. Marta/Hendrea – MM, au arbitrat foarte bine. Vedeti clasamentul actualizat dupa meciurile etapei XX, in dreapta!

Se anunta un meci aprig disputat la Brasov. In joc, erau puncte importante pentru evitarea celui de-al doilea loc retrogradabil. Echilibru a fost, insa doar in prima jumatate a primei reprize, iar jocul nu a fost deloc unul deosebit. A fost o partida plina de greseli, in care, cine a gresit mai putin si-a apropiat victoria, asa cum anunta inaintea jocului si Mariana Tarca.

Meciul a inceput, asa cum se anunta, echilibrat! Iar Brasovul a fost prima care a rupt jocul si parea ca se desprinde: 9-6 min. 16 si 11-8 doua minute mai tarziu, cu Roxana Cherascu si Patuleanu in prim plan. A fost insa, un simplu foc de paie, deoarece experienta feroviarelor conduse de Gogarla si Gasca, si-a spus cuvantul imediat. Cinci goluri consecutive ale Rapidului si doar unul inscris de Brasov, a intors scorul pe tabela: 12-13 min. 24, cu Gasca inscriind pe contraatac golul al cincelea din renasterea cfr-istelor, in conditiile in care, echipa sa se afla in inferioritate. La PAUZA a fost 15-17, cu un moral mai bun prins de bucurestence, dupa aceasta revenire.

“JOACA HANDBAL!”: MVP-ul primei reprize a fost insa, spre surprinderea tuturor, nu jucatoarele experimentate aflate pe teren, ca si Gogarla, Gasca, Cherascu, ci pivotul Rapidului – PANA ELENA, care a marcat 3 goluri superbe dar si importante, in momente cheie, prin aruncare cu bolta, de pe semicercul advers, in minutele 28,29 si 30. De la gazde, am putut remarca pe Patuleanu, care a inscris 2 goluri superbe, de la o distanta de cel putin 10 m, din cele 5 marcate in prima repriza. Unul dintre ele,  in momentul in care echipa sa, se afla in presemnalizare de joc pasiv.

Daca in prima repriza au existat destule greseli de prindere si pasare, in cea de-a doua lucrurile s-au inrautatit si mai mult. Ambele echipe au gresit mult, insa Rapidul a fost cea care a facut-o mai putin. Desprinderea oaspetelor s-a facut inca de la inceputul cele de-a doua reprize: 18-22 min.36. Iar diferenta a continuat sa creasca datorita unei aparari mai bune a fetelor din capitala si a unui joc mult mai bun decat in prima repriza a lui Gogarla si Gasca. A fost 21-26 min 43, apoi imediat 21-27 (tot in inferioritate). In ciuda unei evolutii foarte bune a lui Cherascu R., Rulmentul nu a mai putut reveni pe tabela si datorita faptului ca nu a mai fost sustinuta in atac, nici de Patuleanu. Lucrurile s-au inrautatit, pe masura trecerii timpului pentru Brasov, 27-33 min.54 si 27-35 min. 58. Scorul final a consimtit o victorie clara si meritata a Rapidului cu 35-28, care arunca Brasovul si Buzaul, cel putin momentan, in lupta pentru evitarea retrogradarii.

DUEL TACTIC CASTIGAT DE AIACOBOAE SULTANA

Aiacoboae Sultana a castigat duelul tactic cu Mariana Tarca, pregatind mai bine disputa de la Brasov. A prevazut bine, ceea ce urma sa faca Mariana Tarca si a actionat in consecinta. In momentul in care a fost luata om la om cea mai experimentata jucatoare a ei – Simona Gogarla, a venit cu o miscare pregatita, iar Dragnea a pus in valoare cerintele ei. Aceasta a patruns inspirat pe culoarele libere din apararea Brasovului, impreuna cu coechipierele ei, apoi imediat a luat-o om la om pe principala responsabila cu golurile din tabara brasoveana, in cea de-a doua repriza – Roxana Cherascu. Atunci cand patrunderile nu ieseau, angajarea pivotului la apararea 5+1, propusa de Mariana Tarca, a fost solutia gasita foarte bine. E adevart ca experienta a fost superioara de partea feroviarelor, dar parca antrenorii Brasovului nu au ggasit solutiile corecte, cel putin in a doua repriza.

MARTA-HENDREA din Baia Mare, arbitraj foarte bun

Trebuie sa mentionam si ceva, ce nu s-a vazut azi pe teren : ARBITRII! Era un meci important al campionatului! In ciuda faptului ca majoritatea arbitrilor internationali din Romania, sunt din Bucuresti,  ei neavand dreptul sa oficieze la acest meci, datorita Rapidului, cei doi oficiali din Maramures, au aratat ca exista valoare si in provincie! Arbitrii tineri, de perspectiva, acestia au avut o prestatie deosebit de buna, fiind aproape invizibili pe terenul de joc, asigurand intocmai respectarea regulamentului. In “momente grele”, arbitrii din provincie, arata FRH-ului ca se poate baza pe ei, in situatii grele. Presedintele CCA – Valter Dancescu a fost observatorul partidei si cu siguranta ca a notat evolutia buna a baimarenilor!

Evolutie scor: 6-5 min.13; 9-6 min.16; 12-10 min.22; 13-14 min.26; 15-17 PAUZA; 19-23 min.38; 20-25 min.42; 22-28 min.46; 26-31 min.52; 27-34 min.57; 28-35 FINAL.