UCM RESITA – SCM ROM CRI BRASOV 34-26 (13-14!!)

Colaboratorul nostru www.arenabanateana.ro va transmite detaliile chinului de 30 minute ale echipei resitene cu ultima clasata. UCM Reşiţa si antrenorul Aihan Omer, au avut de furcă cu ultima clasată, în meciul din etapa 20-a a Ligii Naţionale masculine de handbal. Ucemeriştii au făcut o primă repriză neaşteptat de slabă, iar replica braşovenilor a fost surprinzătoare. Oaspeţii au preluat iniţiativa de la jumătatea primei reprize şi au întors rezultatul, de la 8-5 pentru UCM Reşiţa, la 9-8 în favoarea lor!!. Simţind momentele slabe ale echipei sale, Aihan Omer a solicitat timp de odihnă, în încercarea de a schimba tactica. Fără rezultat însă, pentru că la vestiare Braşovul intră cu avantaj minim, 14-13. În prima parte a întâlnirii, UCM Reşiţa a dezamăgit inclusiv la aruncările de la şapte metri, ratându-le pe toate, de două ori prin Ghionea şi o dată prin Irimescu.

Muştruluiţi în vestiar de Aihan Omer, handbaliştii reşiţeni şi-au luat rolul în serios în repriza secundă, începută în forţă şi avem 17-14 în minutul 33 şi 20-15 în minutul 37. A doua jumătate a meciului a fost cu mult mai bună pentru ucemerişti, iar pe teren şi-au făcut apriţia jucători folosţi mai puţin în această ediţie de campionat. După ratările din prima repriză, misiunea de a executa aruncări de la şapte metri i-a revenit interului Ilie Vaidasigan, cândva unul dintre golgheterii Ligii Naţionale. Omer le-a dat credit şi jucătorilor tineri, Stan şi Vulpe, care încep să prindă tot mai mult curaj.

UCM Reşiţa s-a impus în cele din urmă la diferenţă de opt goluri, 34-26, avantaj concretizat mai ales în ultimele minute ale întâlnirii.

UCM Reşiţa – SCM Rom-Cri Braşov 34-26 (13-14)

14 martie 2010; Sala Polivalentă din Reşiţa; spectatori – 250.

Aruncări de la 7 metri: Reşiţa – 8 (5 transformate) / Braşov – 0.

Avertismente: Petrea (min. 5), Grozăvescu (min. 17) / Baican (min. 11), Cintec (min. 16), Roman (min. 20)

Eliminări 2 min.: Grozăvescu (18:55), Ghionea (49:22) / Baican (18:11), Scripnic (23:43), Ramba (30:00), Cintec (44:33).

UCM Reşiţa: Antonaru, Ionescu – Ghionea (10), Vaidasigan (5), Pârâianu (3), Fenici (3), Grozăvescu (3), Butulija (2), Pârvan (2), Irimescu (2), Stan (2), Petrea (1), Vulpe (1), Cuciula.

Rom-Cri Braşov: Panazan, Duran – Cintec (6), Băluţ (6), Ramba (6), Roman (4), A. Farcaş (1), Scripnic (1), Baican (1), Bosneac (1), Gaie, R. Farcaş.

Au arbitrat: Răzvan Dinu şi Teodor Şerbu.