Klimek a fost surpriza meciului

HCM BAIA MARE – HCM ROMAN 27-19

După o prestaţie aplaudată la scenă deschisă de publicul băimărean, Ştiinţa HCM a învins cu 27-19 (14-10) pe HCM Roman şi se menţine în plutonul fruntaş al Ligii Naţionale. Surpriza plăcută meciului a fost mezina echipei băimărene, Sabine Klimek, care a înscris 7 goluri chiar în ziua în care a împlinit 19 ani.

Gazdele au început excelent partida cu HCM Roman şi după un sfert de oră conduceau deja cu 8-2. Tehnicianul oaspetelor, Cornel Bădelescu, şi-a luat măsuri în faza de apărare în special împotriva Melindei Geiger, golgetera echipei adverse. Pericolul nu a venit însă de la interi. Surpriza gazdelor s-a numit Sabine Klimek, junioara de numai 19 ani a băimărencelor, care a perforat de 5 ori defensiva romaşcană şi l-a lăsat perplex pe antrenorul Bădulescu.

Ştiinţa HCM se relaxează prematur în minutul 24, la scorul 12-5, şi oaspetele marchează de 5 ori consecutiv. Finalul a aparţinut însă băimărencelor care au plecat la vestiare cu avantaj de 4 goluri (14-10).
În partea a doua a meciului avantajul localnicelor s-a mărit la 7 goluri (23-16 în minutul 53), iar diferenţa maximă a fost de 8 goluri, 27-19, scor cu care s-a şi încheiat partida.
După meci, galeria i-a cântat “La mulÅ£i ani!” sărbătoritei Sabine Klimek, iar colegele de la echipa de junioare a Clubului Sportiv Åžcolar nr. 2 i-au oferit un tort chiar pe terenul de joc.

ÅžtiinÅ£a HCM – HCM Roman 27-19 (14-10)
Sala Polivalentă – circa 1.300 spectatori.
Arbitri: Ana Maria Duţă şi Diana Florescu (Bucureşti).
ÅžtiinÅ£a HCM: Cetăţeanu (5 intervenÅ£ii bune), Popovici (8) – Klimek 7 goluri (3 din 7 m),Geiger 6 (2), A. Amariei 4, Rudics 2, Kovacs 2, Pop 2, Ravasz 1 (1), Dobromir 1, Mihai 1, PîrvuÅ£ 1,
C. Buceschi, Tătar. Antrenor: Costică Buceschi. Delegat: Ioan Băban.
Roman: Cristescu (11), Buzilă (1) – Demetercă 4, Mazur 4 (4), Gherman 3, Ruscior 3, Stoleru 2, Strungaru 1, HorobeÅ£ 1, Tivadar 1, Dudescu, Iuganu, O. Pop. Antrenor: Cornel Bădulescu.

Minute de eliminare: 6-6.
Aruncări de la 7 m: 7-4 (transformate 6-4, a ratat Geiger).