UCM RESITA – HCM CONSTANTA 24-26 (8-12)

Se anunta un mare meci mare la Resita. insa nu a fost chiar asa. Experienta Constantei acumulata in Liga Campionilor a fost decisiva pana la urma, dupa un joc cu multe greseli nefortate si de o parte si de cealalta. Resita a aruncat toate armele in joc, reusind in ultima zi dinaintea meciului sa rezolve transferul lui Ghionea si recuperarea lui Paraianu, care era accidentat. Constanteanul Laurentiu Toma – Capitanul Romaniei, spunea inaintea jocului ca cine va fi mai concentrat la ora partidei si cine va gresi mai putin, acela va avea castig de cauza! Asa a si fost…

Dupa un inceput echilibrat scorul a mers cap la cap pana in min.17 5-5, cu goluri putine semn ca apararile functionau bine si atacurile formatiilor dadeau rateuri. Culmea dupa un 7m ratat chiar de Toma, partida s-a rupt, dar in favoarea marinarilor. In min. 18  Sadoveac obtine un “penalty” dar Toma trage peste! Se face totusi 5-6, Baiceanu inscriind in minutul urmator. 6-6 dintr-un 7m  obtinut de Rohozneanu si transformat de Irimescu in min 20. Avea sa fie cea mai slaba perioada a partidei in partea gazdelor, care reusesc in ultimele 13 minute ale primei reprize sa inscrie doar 3 goluri, doar unul din atac pozitional prin Ciubotariu, celelalte doua cu mare dificultate din aruncari de la 7m prin Ghionea si Irimescu, acesta si ratand unul.

Ghionea a facut un joc extraordinar pentru formatia banateana in a doua repriza (fiind un transfer foarte bun pentru campionatul intern) si si-a purtat colegii spre un rezultat bun, insa resitenii nu au reusit decat se se apropie la un singur gol de adversar, in mai multe randuri si cu ajutorul portarului Ionescu, care a aparat foarte bine, inlocuindu-l cu succes pe Damjanovic. De partea cealalta trebuie sa remarcam jocul lui Csepreghi care lasa impresia ca va deveni unul dintre cei mai buni interi din lume, avand cateva aruncari de-a dreptul extraordinare.

Constanta castiga meritat si se apropie cu pasi repezi de un alt titlu de CAMPIOANA, in timp ce eforturile sustinute pentru handbal a resitenilor, mai trebuie sa mai astepte un an! Investitiile din Banat au format o echipa puternica, dar care nu are experienta meciurilor tari din Cupe Europene puternice!

JOACA HANDBAL! : Cea mai spectaculoasa faza a meciului a fost realizata de HCM Constanta in min.28. In faza a 2-a Toma si Such au reusit o aeriana superba cu finalizarea ultimului din plonjon, dupa angajarea capitanului Romaniei care a voleibalat mingea, fiind si el in aer!

Evolutie scor: 4-3 min.10, 4-5 min.16, 6-6 min.20, 6-9 min. 26, 8-12 la PAUZA, 9-13 min.35, 13-14 min.39, 16-17 min.45, 17-20 min.50, 21-22 min55, 22-25 min. 59, 24-26 FINAL

Pentru UCM, au marcat: Ghionea 9 , Irimescu 6 (2), Petrea 3, Tucanu 2, Ciubotariu 2, Parvan 1, Fenici 1

Pentru HCM, au marcat: Csepreghi (7), Toma (6), Dimache (5), Băiceanu (4), Schuch şi Nicolae (câte 2)