Universitatea Reşiţa a pierdut al doilea meci pe teren propriu în actualul sezon al Ligii Naţionale feminine de handbal. În etapa a 16-a, echipa reşiţeană a cedat sâmbătă, 20 februarie, în Sala Polivalentă în faţa formaţiei Ştiinţa HCM Baia Mare, scor 25-31 (16-14). Iată ce au declarat după meci oficialii celor două echipe LIVE pe www.eurohandbal.ro cu ajutorul colaboratorului www.arenabanateana.ro:

Ioan Băban (delegat HCM Baia Mare): „Consider că victoria este meritată. Dacă ne gândim la cele 60 de minute, Baia Mare a fost la conducere mai mult decât Reşiţa. Am avut un început bun, 11-6, după care am decăzut, iar în repriza a doua am schimbat sistemul defensiv. La 4-2 al Reşiţei am trecut şi noi la 6-0, văzând că totuşi gazdele sufereau la finalizarea de afară, şi în acel moment ne-am retras şi noi cu apărarea. Consider că aici s-a echilibrat partida şi cu această apărare am reuşit apoi să dăm nişte goluri pe contraatac, iar finalizările au fost rapide. Mă bucur pentru jucătoarele noastre tinere de la Baia Mare, care au jucat aproape tot meciul, fiind şi fortuit de cinci accidentări. Dar cum am spus, mă bucură că, de exemplu, Sabine Klimek a făcut un meci bun, a găsit soluţiile de finalizare în momentul în care apărarea Reşiţei era mai răsfirată, jucând om la om la Geiger. Mă bucur şi pentru Cristina Pop pentru ceea ce a făcut atât în faza defensivă cât şi în cea ofensivă. Şi nu pot să uit contribuţia Mihaelei Popovici în poartă, în repriza a doua. Pentru noi, această victorie este ca un balon de aer, pentru că aveam nevoie de victorie, în primul rând pentru moralul jucătoarelor, după ce am părăsit cupele europene. Din acest moment, ne gândim mai mult numai şi numai la competiţia internă, şi vom încerca deşi nu va fi uşor, să ne situăm în prima jumătate a clasamentului. Noi avem ca obiectiv locul 6-7, văzând la începutul campionatului ce transferuri au făcut celelalte echipe, noi neavând posibilităţi financiare atât de mari. Nu va fi uşor, dar sperăm să ne îndeplinim obiectivul. “

Florin Pera (antrenor Universitatea Reşiţa): „Noi am făcut o primă repriză destul de bună. Am intrat la vestire cu un avantaj de două goluri şi speram că şi în a doua repriză vom menţine acelaşi joc bun şi vom reuşi să câştigăm astăzi. Din păcate, aşa cum spunea şi domnul Băban, am avut probleme la finalizarea de la 9 metri. Din păcate, interii noştri n-au fost într-o formă foarte bună. Şi diferenţa cred că a fost făcută şi de portari. Popovici, de la Baia Mare, a fost într-o formă extraordinară , a apărat câteva mingi importante. La noi s-a rupt jocul în momentul în care Claudia Rupa s-a accidentat, destul de grav, se pare. Din acel moment, nu am mai avut nicio posibilitate de a juca cu coordonator de joc. Practic, este singurul meu centru din echipă. Vă daţi seama, în condiţiile în care Simona Duţă este accidentată de patru luni, Simina Neag – accidentată, Maria Turnea – accidentată, şi mai sunt şi altele care poate nu au jucat atât de mult, dar contau într-un astfel de joc, nu am avut nicio variantă. În momentul în care a ieşit Rupa accidentată de pe teren, a trebuit să improvizez, şi să încerc să joc fie cu doi pivoţi, fie cu inter în centru, şi a fost din ce în ce mai greu. Mai ales că aruncările de la distanţă nu ne-au ajutat. Îmi pare rău că am pierdut acest joc. Noi chiar am făcut jocuri extraordinare pe teren propriu. Dar poate e mai bien aşa, să vedem şi noi unde suntem să încercăm să investim mai mult, să încercăm să aducem mai multe jucătoare, să încercăm să avem un lot mai numeros, pentru că ne vom mai întâlni cu astfel de momente în care poate o jucătoare de bază se va accidenta şi pur şi simplu nu o să am pe cine să introduc în teren. Cred că astăzi dacă am fi avut-o pe Rupa până la finalul meciului, chiar şi condiţiile în care veam alte jucătoare accidentate, altfel s-ar fi disputat acest joc. Păcat de finalul de joc, în care am lăsat armele jos. Până la urmă, cred că este o victorie meritată a echipei din Baia Mare. Sper să ne revenim după acest eşec, să avem cât mai multe jucătoare apte, să pot să îmi fac pregătirea cât mai bine, pentru că aşa în condiţiile astea e foarte greu să pregăteşti un meci, în faţa unei echipe ca Baia Mare. Să nu ai la antrenament nici măcare şase la şase să poţi pregăti un joc. Nu caut scuze, dar e un factor important pentru noi. Mulţumesc publicului care a fost alături de noi, chiar dacă astăzi nu am câştigat.“