Au invins incredibil cu scorul de 35-23! pe polonezii de la MMTS Kwidzyn, sustinuti de o sala arhiplina! Si au recuperat diferenta de 12 goluri din prima mansa

Am jucat excelent, si cu inima!” titreaza site-ul clubului HC Odorhei, www.szkc.ro. Au avut un ultim atac de 35 de secunde…

Asa cum anticipa si eurohandbal, chiar daca , dupa infrangerea la scor inregistrata in partida tur din Polonia (32-20), harghitenii doreau sa mai spele din rusinea primului meci in jocul retur si sa incerce o calificare miraculoasa.

Am condus cu 4-0 in minutul 8. Mihalcea, jucator care se afla in vederile selectionerului, a facut un joc bun si mareste avansul la 8-3 in minutul 18, insa in doar 5 minute polonezii reduc handicapul la numai doua goluri, 9-7. Odorheiul forteaza pe finalul reprizei si cu ajutorul unui public senzational se desprinde inca o data la 5 goluri diferenta, 16-11.

Odorheiul incearca imposibilul dupa pauza si dupa ce se desprinde la 19-13 in minutul 35, Mihalcea si compania au 15 minute foarte bune care fac ca harghitenii sa viseze frumos, ei conducand cu 28-18 in minutul 50. Finalul jocului este unul foarte dramatic, harghitenii refacand diferenta de 12 goluri din partida tur in minutul 58, 35-23, insa mai aveau nevoie de un gol. Desi are un ultim atac de 35 de secunde Odorheiul nu reuseste sa arunce la poarta si meciul se incheie cu scorul de 35-23, scor la care polonezii se califica in sferturile Cupei Challenge, datorita faptului ca au inscris cu 3 goluri mai mult la Odorhei