OLTCHIM RM. VALCEA – VIBORG HANDBOLD KLUB 27-26 SCOR FINAL!!

IN DIRECT PE SPORT.RO – Duminica 21.02.10, ora 19,00

Arbitrii:  Oscar Raluy Lopez (SPA)   Angel Sabroso Ramirez (SPA)

Delegat EHF: Jiri Konecny (Cehia)

Viborg este o echipa puternica, dar Oltchim a fost extraordinara azi! Am invins campioana Europei dupa un meci superb, cu accente dramatice in final, cu 27-26. Varzaru a vazut ROSU dupa un fault facut pe contraatacul lui Ramona Maier. Am condus in permanenta pe tabela de marcaj avand la pauza 4 goluri: 16-12! chiar si 5 goluri in a doua repriza. Insa danezele au revenit pe final, datorita greselilor noastre in atac. Insa PA-U-LA! PA-U-LA! a inceput sa fie scandat din ce in ce mai des in sala Traian din Rm. Valcea, devenind refrenul favorit al suporterilor! Portarul nostru a fost din nou senzational!! a fost omul cheie al echipei noastre atunci cand atacul a inceput sa dea rateuri! Dramatic finalul meciului, in care – in ultimele 3 minute Oltchim nu a inscris, iar cu 18 secunde inainte de final Vestergaard a cerut Time OUT! Ne-am aparat senzational, dar Viborg a avut o ultima aruncare libera! Mingea a trecut de zidul nostru, dar s-a lovit de …zidul PAULA RADULESCU! VICTORIE si pas aproape sigur spre semifinalele Ligii Campionilor! SUNTEM PE PRIMUL LOC IN GRUPA! cu 6 puncte din 6 posibile. Sa speram de acum incolo ca am avut multe de invatat dupa CM China si ca vom continua pana la capat! Sa tinem pumnii si sa fim alaturi de cea mai buna echipa de club din Romania…

La final, fair play total din partea lui Voina care a spus ca rosul primit de Varzaru nu crede ca a fost acordat meritat ! “Nu este o jucatoare dura Varzaru” a spus pe SPORT.RO. Dar selectionerul a acuzat maniera de arbitraj a unuia dintre cei 2 arbitrii, despre care a spus: “Unul dintre cei doi arbitrii a tinut Viborg-ul in joc! Cel putin asa cred acum la cald. Sper sa continuam cu acelasi joc bun” a completat Radu Voina pe SPORT.RO.

Cristina Varzaru: “A fost o interventie de eliminare, cand am primit rosu, mi-am dat seama ca as fi putut sa o lovesc rau pe Maier…Am avut un program mai greu ca Valcea pana acum si astazi am jucat, prost, spun eu” a declarat capitanul Romaniei la SPORT.RO

Adina Meirosu a completat, tot la televiziunea SPORT.RO imediat dupa joc “Am plans pe teren astazi! A fost o partida foarte grea”