Comentati aceasta superba victorie a fetelor noastre pe CHAT-ul eurohandbal!

HYPO VIENA  – OLTCHIM RM. VALCEA a fost LIVE TEXT pe eurohandbal.ro

OLTCHIM Rm. Valcea a devenit lider al gr.II din faza finala a Ligii Campionilor, dupa victoria frumoasa si concludenta de la Viena, scor 31-26. In meciul celalalt al grupei, Viborg a invins in deplasare cu 30-29 echipa rusa Dinamo Volgograd. Patricia Vizitiu a fost din nou in zi mare, cum de altfel a fost si Paula din momentul in care a intrat pe teren. Timp de 17 minute in a doua repriza apararea Oltchimului a primit doar 3 goluri. Revenirea Valeriei Bese in centrul apararii, unde face un cuplu foarte bun cu Luca, s-a vazut si la Viena, ca este unul din punctele tari ale formatiei noastre. Pe langa aceasta revenire, explozia Patriciei Vizitiu din ultimele meciuri, este imbucuratoare si pentru nationala, acolo unde avem nevoie de inter dreapta. Cu 8 goluri inscrise la Viena, Vizitiu a fost MVP-ul partidei, avand niste torpile extraordinare pe parcursul meciului, cu un procedeu de aruncare ce seamana a fi -celebrul sut danez, de la sold; dar nu este! Este o aruncare foarte interesanta – atipica, aceasta neavand mana nici la sold, nici deasupra capului asa cum fac handbalistii, de obicei. Explozia pleaca din incheietura mainii stangi, cu mingea fiind in zona umarului.

O victorie concludenta duminica cu Volgograd, poate duce Valcea foarte aproape de semifinale

Se vad semifinalele?! Saptamana viitoare, dupa meciul cu Dinamo Volgograd, de acasa – vom fi mai aproape de adevar! cert este ca am vazut o echipa a Oltchim-ului foarte buna, mult schimbata in bine si aproape de cerintele oficialilor valceni, care l-a facut pe G.Prokop, sa priveasca neputincios la infrangerea echipei sale.

Reintalnirea cu Mazeika/Gatelis (LTU), care  ne-au arbitrat le celebrul meci cu Franta de la CM 2007, a fost din nou de bun augur, ca si atunci. Am avut un arbitraj pe alocuri foarte bun, poate chiar suparator de bun pentru cel care taie si spanzura la EHF – patronul austriecelor Gunnar Prokop. Dar clubul Oltchim, impune respect oriunde ar fi in lume, iar asta s-a vazut si in partida de la Viena, unde a fost incurajata de un grup numeros de suporteri ce si-au incurajat foarte frumos favoritele.

Hypo Niederosterreich – CS Oltchim Valcea 26:31 (13:18)
Hypo : Limal 7, Piedade 5, De Morares 5, Do Nascimento 4, Oh 2, Rotis 1, Borges 1, Krisner 1
Oltchim : Vizitiu 8, Manea 6, Neagu 5, Stanca 5, Maier 4, Fiera 2, Puscasu 1

Desfasurarea partidei – minut cu minut si golurile marcate de jucatoarele noastre (Partida ce a fost transmisa in direct de SPORT.RO) o puteti vedea in format text, pe CHAT-ul nostru.