Bucurie tricolora in Muntenegru dupa disputa cu Ungaria (foto ihf.info)

Update: Romania – Danemarca 28:39 (15:19), in semifinalele CM Under 18 Muntenegru 2012. Jucatoarele noastre vor lupta duminica pentru medalia de bronz, cu pierzatoarea dintre Norvegia sau Rusia, ce joaca la aceasta ora cealalta semifinala. Felicitati tricolorele pe CHAT!

Avem viitor! ROMANIA – Ungaria 33-28 (17-13, 16-15) in sferturile de finala la Campionatul Mondial Under 18 si tricolorele lupta astfel pentru medalie in handbalul feminin la nivel juvenil la turneul final din Muntenegru! Partida a fost LIVE TEXT in timp real pe CHAT-ul eurohandbal.ro! Danemarca este adversarul din semifinale ce se vor disputa sambata! Aveti mai jos cele 15 jucatoare care dau un viitor interesant handbalului feminin!

TIRON Bianca Elena a fost MVP-ul declarat de IHF in tabara nationalei noastre dupa 7 goluri superbe inscrise din 11 incercari! Denisa DEDU cu o evolutie excelenta in finalul decisiv al partidei a reusit un procentaj al aruncarilor aparate de 41.2% (14 aparate din 34 aruncari). SAFTA Nicoleta pivotul Oltchimului a jucat excelent in prima parte, iar intreaga linie de 9m excelent in a doua repriza!

Nationala noastra feminina a reusit sa provoace surpriza in sferturile de finala la CM U18 MUN 2012 si a invins favorita sfertului 2 dupa un meci pe care l-a dominat in totalitatea celor 60 minute! Formatia noastra vazuta ca outsider (cota de 4 la victorie la casele de pariuri inaintea jocului) a inceput ca din “tun” disputa si a determinat banca tehnica a maghiarelor sa solicite 2 Time-Out-uri de echipa intre minutele 10 si 14, deoarece ne-am desprins inca din start la 6 goluri diferenta 10-4 15′!!

Am inceput insa sa gresim mult in atac, iar maghiarele si-au revenit treptat. Insa in finalul reprizei am apasat iar pe acceleratie si ne-am desprins – chiar in inferioritate numerica, la 4 goluri, dupa ce adversarele se apropiasera extrem de periculos pana la 13-12, datorita unei ineficiente de peste 7 minute in atacul nostru!

Repriza a doua s-a desfasurat sub semnul echilibrului in cea mai mare parte a ei, iar in ultimele 10 minute, realizari de exceptie ale liniei noastre de 9m cu aruncari naprasnice de la peste 9-10 metrii dar si un “inger pazitor” pe care l-am avut in poarta prin Denisa DEDU, a dus Romania spre o calificare fara emotii in semifinalele Campionatului Mondial la junioare de 18 ani si mai tinere, ceea ce arata ca handbalul feminin romanesc are viitor! Am trecut totusi peste momente dificile in R2, atunci cand banca noastra tehnica a comentat la un 7m acordat Ungariei iar directorul tehnic DRAGANESCU a vazut astfel eliminare, ceea ce a dus la o inferioritate dubla pentru 2 minute, deoarece aveam o jucatoare in minus in urma faultului ce a provocat 7m. Insa PERIANU “l-a scos” pe Draganescu cu o executie bomba de la 11 m si Ungaria nu a valorificat superioritatea!

In semifinale nationala noastra va juca cu DANEMARCA care a trecut de Japonia cu 31-25 (15-17) in celalat sfert jucat la aceeasi ora! Partida va avea loc sambata. Cealalta semifinala va opune Norvegia (calificare zdrobitoare in fata Frantei) si Rusia (calificare cu emotii mari dupa prelungiri cu Suedia).

MARCATOARE ROMANIA: TIRON Bianca 7g/10a, TANASIE Ana 6g/8a, PERIANU Gabriela 5g/10a, CONSTANTINESCU M. 4g/5a, PRICOPI Andreea 4g/7a, SAFTA Nicoleta 5g/7a, ORSIVSCHI A. M. 1g/2a, GAVRILA Alexandra 1g/2a. Si-au mai adus contributia pentru calificarea in semifinale a Romaniei: INCULET Ana si STAN Lacramioara – portari, AGAPE Victoria, POPA Laura, CIOCA Angela, CIRJAN Roxana, CICIC Maria – jucatoare de camp, Popa Sevistean – antrenor principal.