Viitorul suna bine cu cei doi tehnicieni la carma Romaniei!

ȘTIINȚA BACĂU – CSU SUCEAVA 28-24 (15-10) in restanta la etapa 21 din LNHM! Directorul tehnic al Romaniei – Petru GHERVAN, anunta dupa aceasta partida ca tara noastra va avea o noua contracandidata la titlul national in sezonul urmator!

Declaratii AUDIO a celor doi conducatori de la carma reprezentativei masculine a Romaniei – Eliodor VOICA (antrenor principal) si Petru GHERVAN (director tehnic), tehnicieni ce s-au aflat miercuri fata in fata cu echipele de club, fisiere oferite cu amabilitatea colegilor de la Sport.Bacaul.ro prin intermediul lui Costin Alexandrescu si Lucian Purcaru.

Partida a inceput echilibrat si s-a ajuns la 3-3 in 7′, moment in care s-a produs si momentul cheie al jocului. Gazdele au avut 7 minute de foc in care au inscris 6 goluri consecutive, iar poarta bacauana a fost aparata fantastic de Tevzadze. Astfel, in ciuda TO solicitat devreme de Ghervan si Bibirig, oaspetii s-au si vazut invinsi inca dupa primele 15 minute ale jocului. Insa atat gazdele, dar si oaspetii au oferit in celelalte 3 sferturi ale meciului, un joc pe alocuri incantator, cu o rapiditate a actiunilor si reusitelor datatoare de sperante si pentru intinerirea nationalei noastre masculine, de destinele careia se ocupa incepand de cateva luni, chiar cei doi oficiali adversi de miercuri dupa amiaza.

AUDIO – Declaratie Eliodor VOICA: “Victoria este victorie, dar jocul nu a funcționat cum ne dorim”

[media id=195 width=200 height=100]

AUDIO – Declaratie Petru GHERVAN: “În acest moment, Știința este o echipă puternică și se va putea bate la titlu”

[media id=194 width=200 height=100]

Evoluția scorului: 2-2 (5), 9-3 (14), 12-6 (19), 15-8 (24), 15-10 (pauză), 18-13 (35), 19-16 (39), 23-17 (46), 25-18 (52), 26-21 (56), 28-24 (final).

ȘTIINȚA BACĂU: Tevzadze (5 interv.), Tamaș (11 interv.) – Ghiță 10, Iancu 5, Rotaru 4, Kurilenko 3, G. Bujor 3, Bondar 1, Gurkovsky 1, Păunică 1, Manea, Dospinescu, B. Voica, Sipos. Antrenori: Eliodor Voica și Stelian Bursuc.

CSU SUCEAVA: Șelaru (11 interv.), Andrei (5 interv.) – Acatrinei 5, Gavriloaia 5, Roșu 4, Țuțu 3, Amihăesi 3, Mitrea 2, Schroeder 1, Petrea 1, Bursuc, Besarab, Șoldănescu, Cîntec, Pancu. Antrenor: Leonard Bibirig. Director tehnic: Petru Ghervan.

JOACA HANDBAL! cu Stiinta MD Bacau si sport.bacaul.ro – partener eurohandbal.ro in promovarea handbalului romanesc.