DOAR HANDBALUL FEMININ NE DUCE ASA SUS PRIN CS OLTCHIM RM.VALCEA! SEMIFINALELE LC 2011/12!

Inainte de returul semifinalei Ligii Campionilor dintre Gyor si Oltchim anuntam: “Romania ar putea fi iar cuprinsa de fericirea unei partide cu Trofeul Ligii Campionilor pe masa! Insa daca nu va fi asa, trebuie sa intelegem doua lucruri: valoarea sportiva superioara a adversarului in acest moment dar si faptul cert ca se poate obtine performante si in viitor! Nu trebuie decat sa ii indrumati pe copii dumneavoastra catre JOACA HANDBAL!”

Stiam ca Oltchimului ii va fi incredibil de greu! Doar cine nu se pricepea la fenomen, nu intelegea cat de mare a fost victoria la 4 goluri din tur, sau cat de complicat era acel joc decisiv! De Sarbatorile Pascale, clubul valcean a emis un comunicat pe site-ul propriu in care a facut un bilant al realizarilor sale in acest sezon competitional tocmai pentru a arata ca a facut performanta (18 titluri interne performanta unica in handbalul feminin sau masculin romanesc si locul 3 in actuala stagiune a LC), articol pe care il redam mai jos integral.

Ora bilantului si a statisticilor la Oltchim

Pentru echipa “Oltchim” periplul european in acest sezon 2011/2012 s-a incheiat. Poate fi un moment al privirilor inapoi spre ceea ce a insemnat aceasta competitie, se pot trage si niste concluzii dar cel mai important ar fi sa ne aducem aminte de faptul ca nu a fost deloc usor si ca pe parcursul intregii campanii aceasta echipa iubita de foarte multa lume a trebuit sa se adapteze la foarte multe situatii imprevizibile. Si aici putem exemplifica cel mai rapid lipsa din lot a unor jucatoare importante precum si jocurile desfasurate pe trei „fronturi” de catre componentele echipei, referindu-ne la Liga nationala si jocurile desfasurate cu reprezentativele tarilor de provenienta in turnee de calificare sau Campionatul Mondial din Brazilia. Competitia Ligii Campionilor a inceput in luna septembrie 2011 prin turnee de calificare la care au participat 20 de echipe campioane in tarile lor. Doar patru dintre ele au avut acces in randul celor 16 care au alcatuit si s-au confruntat in Grupele Ligii Campionilor.

Oltchim Rm. Valcea, datorita rezultatelor din anii precedenti era deja calificata printre cele 16 echipe de top. Sase jocuri pentru fiecare dintre participante au decis cine are dreptul sa acceada in Grupele Principale, practic opt echipe ramanand sa profite de aceasta onoare. Alte sase jocuri disputate de Oltchim in Grupa Principala au facut ca noi sa jucam semifinala celei mai prestigioase competitii intercluburi din Europa. Iar semifinala a fost decisa sa se joace contra echipei maghiare Gyori Audi ETO. Din doua partide, Oltchim a castigat una dar diferentele de goluri au facut ca in finala sa mearga adversarele noastre. Ce se poate spune in cifre despre Liga Campionilor recent incheiata pentru noi?! Un bilant extraordinar pentru un club si o echipa de talia Oltchimului: 14 jocuri disputate, cu noua victorii, un egal si patru infrangeri, marcand un total de 392 de goluri (media de 28 goluri pe meci), primind 371 (media de 26,5 goluri pe meci), acumuland 19 puncte. Ce inseamna acest lucru? Locul 3 in Europa dupa cele doua finaliste, Gyori si Buducnost. Dar ce mai inseamna? Ca echipe ca Larvik (NOR), Itxako (ESP), Krim (SLO), Metz (FRA) sau mai cunoscutele Viborg (DEN), Hypo (AUT), Byasen (NOR) Dinamo Volgograd (RUS) nu au putut tine pasul cu noi. Ele sunt in acest moment undeva cu mult in urma Oltchimului si au privit invidioase parcursul echipei noastre in Grupele Principale si semifinala Ligii Campionilor.

Acum Oltchim va juca partidele Ligii Nationale urmarind castigarea pentru a 18-a oara a titlului de „Campioana nationala”. Un record absolut in handbalul romanesc si avem sa constatam ca niciun alt club, fie ca vorbim de masculin sau feminin, nu are aceasta performanta in vitrina. Pe plan european, pentru noul sezon, ambitiile vor ramane aceleasi. Ne propunem jucarea finalei si tinand cont de transferurule efectuate, obiectivul poate fi mai indraznet, respectiv castigarea trofeului. Ca club si ca echipa, impreuna cu toti cei din jurul lor referindu-ne la sponsori, parteneri, suporteri si alti factori, putem sa realizam acest vis.

In fond, dupa locul 2 din sezonul 2009/2010 si acest loc 3 din actualul sezon, mai ramane locul 1. De ce sa nu fie acesta ocupat in viitoarea editie chiar de echipa noastra?! 

PATRICIA VIZITIU ” – Nu mai vreau sa aud de finala! Vreau sa CASTIG Liga Campionilor!”. Iar pentru acest deziderat campioana a facut deja cateva mutari foarte importante! Jucatoarele de lot national vor incepe sa aiba mai mult timp liber si vor mai fi angrenate in 3-4 fronturi! Pineau si Leynaud sunt asteptate cu interes pentru “visul neimplinit”.

Pentru faptul ca se apropie Sfanta sarbatoare a Pastelui, colectivul tehnic al echipei, jucatoarele si conducerea clubului va ureaza ca bucuria Invierii Domnului sa va aduca liniste, pace si fericirea de a petrece alaturi de cei dragi! “PASTE FERICIT!”