Tinerii baieti de la Brasov au fost aproape de a smulge un nou punct nesperat, al 2-lea in campionat dupa cel obtinut la Dinamo

Un meci ce se anunta facil pentru gazde s-a transformat intr-un joc foarte echilibrat, in care echipa oaspete a pus mult suflet si a sperat pana in ultima clipa la un rezultat pozitiv. La pauza scorul a fost 12-10, dar prima repriza a fost condusa chiar si cu 2 goluri (de 2 ori) de oaspeti:  4-6 min 15 si 6-8 min.19. Dupa pauza, gazdele scuturate putin de antrenorul Palko Ioan, intra pe teren decise sa isi apropie victorie. Cu o aparare foarte buna, ele reusesc sa se desprinda la 6 goluri in minutul 40, oaspetii reusind doar 2 goluri in primele 11 minute – scor 18-12 si parea ca s-au desprins in castigatori. Portarul echipei brasovene – Panzan Florin, nu a fost insa de acord cu acest lucru si printr-o evolutie senzationala, “inchide” poarta formatiei sale timp de 12 minute, perioada in care echipa gazda reuseste doar 1 singur gol, in timp ce atacul formatiei sale egaleaza intr-un mod miraculos situatia pe tabela – minutul 51 scor 19-19!! Brasovenii preiau conducerea, in fata unui public foartre numeros cu 21-20 in minutul 53!! si cu 22-21 min 54!!

Din pacate pentru ei, lipsa de experienta pe finalul jocului si-a spus cuvantul, iar atacurile lor s-au lovit timp de aproape 7 minute de o aparare foarte buna a gazdelor precum si de evolutia portarului satmarean – Teremi Laszlo, care a iesit la rampa atunci cand trebuia! Nu au mai reusit nici un gol in acest final de joc, in care gazdele impinse de la spate de suporterii prezenti vineri la sala, la o ora matinala – 11,00, au reusit sa inscrie in cele 7 minute ramase exact 2 goluri, suficiente pentru a-si apropia victoria. In ultimele 30 secunde, gazdele a fost semnalizate cu joc pasiv, si brasovenii au recuperat, au scapat pe contraatac dar sirena de final a salvat echipa gazda de la pierderea unui punct pe teren propriu!

S-au remarcat: Surducan Liviu – 5 goluri (Satu Mare) si Ramba Ionut – 9 goluri (Brasov)

Etapa viitoare Brasovul joaca un meci capital, pe teren propriu in fata lui Dinamo, meci ce va spune exact daca proiectul brasovean va continua in prima liga. Avand contracte pe termen lung, tinerii jucatori ai Brasovului sunt inclusi intr-un proiect de durata, iar formarea unei echipe puternice sub Tampa, va fi mai mult ca sigur ca se va realiza in urmatorii 2-3 ani.