Dacă gazdele aveau nevoie de victorie în acest meci, pentru a urca pe poziţia 7 în clasament, cu şanse pentru a se califica în Cupa României (primele 8 clasate), oaspeţii veneau să-şi joace şansa rămânerii în prima ligă, o victorie la Turda putându-le da speranţe în acest sens. VIDEO – Imagini de la duel si Declaratii obtinute de TurdaNews.net (cu amabilitatea Digi Sport), aveti mai jos!

Partida a fost LIVE TEXT pe CHAT cu sprijinul exclusiv al partenerului TurdaNews.net

Dupa un joc extrem de atent in atac in prima repriza, oaspetii au reusit sa intre in avantaj la pauza cu 18-17, dand sperante fanilor ca ar putea realiza o partida importanta pentru viitorul lor. Dupa pauza insa, cu Levente Szabo din nou in forma buna dar mai ales datorita faptului ca Horaţiu Gal şi-a “urecheat” elevii, aceştia s-au trezit şi au avut ei avantaj de 2-3 goluri, iar finalul i-a găsit cu o diferenta linistitoare.

Cel mai eficient jucător turdean a fost Nenad Savic cu 7 goluri, iar cel mai spectaculos gol l-a marcat Flavius Câmpan.

Potaissa: Levente Szabo (13 intervenţii), Vasile Viman

Savic (7 goluri), Câmpan (6), Dediu (5),Vizbovskyy şi Munea (câte 4), Marian, Ştef, Alisie (câte 2), Suciu, Ignat (câte 1), Vasiloiu, Ad. Pop

Antrenor: Horaţiu Gal

Potaissa a beneficiat de trei aruncări de la 7 metri, două transformate de Marian şi Vizbovskyy, iar una ratată de ultimul.

Echipa turdeană a fost sancţionată cu două eliminări a câte două minute: Savic şi Ştef.

CSM Ploieşti: Druţu (10 intervenţii din care una de la 7 merti), Dumitru.

Florin Nicolae (8 goluri), Gabi Ghizdănescu (6), Botezatu (5), Dimache (4), Mihoci (3), Constantinescu (2), Zamfir (1), M. Ghizdănescu, Duţu, Roua, Ene.

Antrenor: Mircea Bedivan

CSM a beneficiat de 6 aruncări de la 7 metri toate transformate.

Prahovenii au fost sancţionaţi cu două eliminări a două minute; Gabi Ghizdănescu şi Florin Nicolae.

Etapa viitoare turdenii se vor deplasa la Târgu jiu, pentru jocul cu Energia Pandurii.