turdanews.net - partener eurohandbal.ro in promovarea handbalului romanesc

CSM Satu Mare a pierdut meciul de ieri cu formaţia Potaissa Turda, scor final 29-33, după ce la pauză tabela arăta 17-15 în favoarea gazdelor, in cadrul etapei 19 din LN Handbal masculin. Rezultatul negativ inregistrat de stamareni coroborat cu victoria obtinuta de clujeni la Ploiesti, arunca formatia gazda aproape sigur in bratele barajului pentru mentinerea in prima liga! De partea cealalta, turdenii fac spectacol la primul sezon in Liga I si este aproape de o performanta excelenta – participarea in Cupa Romaniei!

Echipa sătmăreană nu a reuşit să obţină cele două puncte, deşi în prima parte a condus în două rânduri chiar şi cu cinci goluri. A fost o a doua repriză în care jucătorii pregătiţi de antrenorii Ioan Palko şi Nicolae Istrate nu s-au regăsit, neştiind să contracareze apărarea avansată a oaspeţilor. Au fost şi mai mult de 10 minute în care sătmărenii au înscris doar două goluri, în vreme ce jucătorii din Turda au marcat de nouă ori. Pe parcursul partidei şi, mai ales, pe final de meci, arbitrii Stark – Ştefan au avut câteva decizii controversate, însă înfrângerea nu poate fi pusă pe seama lor, meciul fiind pierdut de echipa sătmăreană, jucători şi antrenori deopotrivă.

Scorul a evoluat astfel: 0-1, 1-3, 4-4 6-5, (min. 10),  10-7, 12-7 (min. 21), 13-8, 15-15 (min. 27), 17-15 (pauză). 19-16, 19-19 (min. 37), 19-21, 19-24 (min. 44), 20-26, 22-27, 24-27 (min. 50), 25-29, 27-29 (min. 55), 27-31, 29-33 (final).

Pentru CSM Satu Mare au evoluat: Vass (12 intervenţii), Panazan (2x7apărate)– Olah 7 goluri (2x7m), Mateaş, Prskalo 6, Liberţ  9, Pop, Sas 1, Tcaciuc, Mateş 2, Dinescu 3, Galan 1, Bejinariu, Oşvat. La oaspeţi au fost în teren şi foştii componenţi ai CSM-ului, care au punctat astfel: Savic 4, Vizhbovskij 13, Munea 3 şi Alisie, în echipa Potaissei mai fiind şi alţi jucători de valoare, printre care portarul Levente Szabo (13 intervenţii), Dediu 4, Cîmpan 5, Ştef 2 şi Suciu 2.

La declarația pe care a făcut-o la final de meci pentru Digisport și Nord Vest TV, directorul tehnic Ioan Palko părea resemnat și parcă se aștepta să fie demis de conducere.

Ioan Palko – antrenor CSM:” Faptul că n-am reuşit să-i ţinem la Satu Mare pe jucătorii care astăzi au fost printre cei mai buni de la Turda este una din explicaţiile evoluţiilor noastre slabe, noi fiind nevoiţi să încropim o echipă din mers acest lucru văzându-se şi în rezultatele înregistrate până acum. Este frustrant că în prima repriză ne-am mişcat destul de bine şi am condus la pauză cu două goluri iar în repriza a doua am fost la pământ. Jucătorii au căzut într-un blocaj psihic şi noi antrenorii nu mai ştim cum să-i scoatem de aici.Poate vine conducerea cu o soluție…”