G. Szűcs sute de like-uri pe facebook!

UPDATE: HC Zalau – HBC Nimes 29-29 FINAL PARTIDA! Salajencele merg in semifinalele Cupei EHF, dupa ce in tur au invins cu 27-24 in deplasare. Lada Togljatti şi C.B. Mar Alicante sunt alte doua echipe calificate in Careul de asi al acestei competitii europene!

Formatia condusa de Gheorghe Tadici se afla la 60 de minute de a opta semifinală europeana din istoria handbalului din Zalău! Punctele forte ale ei puse in practica prin cunostiintele fostului selectioner, sunt o aparare foarte buna condusa de Szucs si Bese – cu un joc la limita regulamentului, dar si incurajarile venite de la publicul salajean care va umple cu siguranta, micuta sala de la Scoala Avram Iancu. Partida retur din sferturile de finala ale Cupei EHF pleaca de la 27-24 in favoarea echipei noastre.

Gruparea zălăuană porneşte cu prima şansă după ce în tur s-a impus la trei goluri în meciul de la Nimes şi atacă calificarea în semifinale, ce are însemna a opta din istoria echipei – informeaza colaboratorul sportulsalajean.ro.

Aveti mai jos GALERIE FOTO de la partida tur!

De aproape 11 ani nu a mai cunoscut formaţia zălăuană gustul unei semifinale de Cupă Europeană. În sezonul 2000 – 2001, Silcotub Zalău ajungea în penultimul act al Cupei Cupelor şi pierdea la limită calificarea în finală, în dauna echipei Motor Zaporoje, din Ucraina. Cu toate că au câştigat meciul tur, Vali Beşe şi compania trebuie să gestioneze şi partida retur cu mare atenţie pentru a nu avea surprize. Ar putea interveni o oarecare stare de oboseală, mai ales că,Georgiana Ciuciulete şi colegele au susţinut meciuri din trei în trei zile, de aproape 3 saptamani, jucand miercuri inca o etapa de campionat la Roman si probabil ca urmeaza si mai greu, in situatia fericita a calificari!

HC Zalau cu Szucs si Bese in partida tur de la Nimes 27-24 pt ele

Insă în in perioada de la meciul cu Oţelul (castigat la limita 23-22 in ultimul minut) şi până la jocul cu Nimes, cu siguranţă jucătoarele îşi vor indrepta atentia doar asupra calificarii si isi vor reveni şi vor fi proaspete pentru a face un meci mare, care să le ducă în “careul de aşi” al Cupei EHF. Acolo unde vor da mai mult ca sigur – ori peste o echipa daneza, ori peste una turca, conform rezultatelor inregistrate dupa prima mansa.

Partida va fi arbitrată de două arbitre din Ungaria, Pech Katalin şi Vagvolgyi Maria, iar observator din partea forului european a fost delegat cipriotul Andreas Kareklas. La fel ca şi partida cu Oţelul Galaţi şi meciul cu Nimes va fi televizat de postul Digisport.

Partida tur: HBC NÎMES 24 – HC ZALAU 27

Statistica completa a partidei tur: CLICK AICI!

Le Parnasse. Mi-temps : 9-16. 1200 spectateurs environ.
Arbitres : Mme Siewert Delle et Endberg (Suède).
NÎMES: Bralo (1re-22e, 31e-60e, 10/30), Pierson (23e-30e, 1/8) ;
Champion (1/4), Bulleux (6/10), Carrat 0/1), Herbrecht (0/2), Ayglon (1/4), Bosc (1/5), Asperges, Clavel, Krhlikar (6/8 dt 2/2), Jericek (9/13 dt 3/3).
2 mn: Bosc (15e, 19e), Herbrecht (24e), Ayglon (56e).
Entraineur: Manuela Ilie

ZALAU: Nichita (1re-60e, 13/37), Cheta Muresan;
Rob (7/11 dt 6/6), Badita (2/4), Cristoaica (0/3), Turcas (2/3), Trif (2/3), Czeczi, Ailincai, Szucs (6/10), Ciuciulete (6/7),
Bese (2/3), Molfea, Somoi.
2 mn: Czeczi (2e), Bese (6e, 40e), Szucs (18e, 49e, 55e), Ciuciulete (27e), Rob (53e), Somoi (59e).
Exclusion définitive : Szucs (55e).
Entraineur: Gheorge Tadici.

Évolution du score : 2-0 (3e), 2-2 (7e), 3-6 (14e), 6-10 (20e), 7-15 (27e), 10-16 (34e), 13-17 (41e), 15-21 (51e), 22-25 (57e).