Universitatea Suceava a inregistrat o victorie si o infrangere in ultimele doua meciuri amicale dinaintea reluarii Ligii Nationale. In turneul din Harghita, handbalistii suceveni au invins Universitatea Cluj, insa au cedat in fata echipei gazda, HC Odorhei.

In meciul cu Clujul, jucatorii pregatiti de Leonard Bibirig nu au intampinat probleme foarte mari. Dupa 16-14 la pauza, Universitatea Suceava si-a majorat avantajul in repriza secunda, iar in final s-a impus cu 32-26.

In cel de-al doilea amical, disputat aseara, sucevenii au intalnit echipa gazda HC Odorhei. Harghitenii au profitat de oboseala acumulata de jucatorii Universitatii si s-au impus dupa 60 de minute la o diferenta de 5 goluri, scor 41-36 (21-18).

Universitatea Suceava va disputa primul meci din returul Ligii Nationale peste o saptamana. Handbalistii pregatiti de Leonard Bibirig vor primi sambata, 30 ianuarie de la ora 17:00, vizita echipei Pandurii Tg. Jiu.