Ghe.Irimescu - 9g cu Energia la Tg Jiu

PARTIDA RESTANTA LA ETAPA 16 – A FOST LIVE TEXT IN TIMP REAL PE CHAT-UL EUROHANDBAL.RO!

Energia Lignitul Tg.Jiu a facut o partida buna doar in doua treimi din aceasta confruntare, ce se anunta oricum foarte grea, cu formatia campioanei HCM Constanta. In primele 30 de minute ale jocului, gorjenii chiar s-au aflat la timona partidei, cu o aparare agresiva si eficacitate in atac, insa pe finalul reprizei au aparut cateva greseli iar Irimescu a punctat in ultima secunda pentru 13-15 inaintea odihnei. Startul reprizei a doua este tot echilibrata si se ajunge la 21-24 in min.43. Suporterii din Sala sporturilor incep sa spere din nou, mai ales ca vizitatorii primesc o eliminare de 2”. Insa jocul ia o intorsatura neasteptata chiar din acest moment. Sabou reuseste 2 interceptii si pe contra desprinde Constanta. Au urmat sase minute de ineficacitate in tabara gazdelor, care au fost suficiente unei echipe experimentate cum este cea a dobrogenilor, astfel ca T.O. solicitat de Andries la scorul de 21-29 din 49′ nu a mai fost cu nimic de folos pentru o echipa si asa daramata fizic dupa un zbor lung la Lisabona. In final a primat doar spectacolul, astfel ca publicul a putut vedea chiar si 4 goluri in ultimul minut si jumatate. Constanta obtine a 16-a victorie in Liga Nationala din tot atatea jocuri disputate, insa dezamagirea din Liga Campionilor nu va fi spalata prea curand oricum!

Apolzan 7g, Mazilu si Asoltanei cate 4g – ENERGIA Tg.Jiu, respectiv Irimescu 9g si Sabou 7g – HCM Constanta, au fost principalii marcatori ai partidei! Caseta completa a evolutiei jocului cu toti marcatorii din ambele tabere – in Raportul de joc al intalnirii (foto) de mai jos!

VIDEO de la partida si declaratie C.Stefan – antrenor HCM – CLICK AICI!

Raport de joc Energia - HCM Constanta 25-36