Portarul Clara WOLTERING - omul partidei la Valcea!

CS Oltchim Rm. Valcea – Buducnost Podgorica 24-34 (13-18) a fost LIVE TEXT in timp real pe CHAT-ul eurohandbal.ro cu experimentatul antrenor Liviu Paraschiv (Fost oficial la Oltchim, Remin Deva, Otelul si Dunarea Braila, etc.)!

Oltchim Rm. Vâlcea a fost surclasată de formaţia muntenegreană Buducnost Podgorica cu scorul de 34-24 (18-13), duminică, 19 februarie, în Sala Sporturilor ”Traian”, într-un meci din Grupa a 2-a principală a Ligii Campionilor. Cu un portar Clara Woltering în zi de excepţie, Buducnost a câştigat categoric un meci în care a condus şi la 13 goluri (28-15, 30-17).

Oltchim a început bine partida, a condus cu avantaj minim pe tabela de marcaj în primele 10 minute, s-a desprins la 8-6 (12), după care ceva s-a rupt în mecanismul echipei vâlcene şi oaspetele au luat jocul pe cont propriu. Buducnost a marcat patru goluri la rând (8-10, 18), Ozel a readus speranţa în rândul echipei antrenate de Radu Voina (9-10), dar apoi formaţia muntenegreană a punctat de alte patru ori (9-14, min. 25). La pauză, Oltchim era condusă cu 18-13, dar mai existau speranţe.

Debutul reprizei secunde a fost de-a dreptul catastrofal, Oltchim reuşind să marcheze primul gol abia după 9 minute de joc, la scorul de 13-24. Partida a fost fără istoric în continuare, Oltchim nereuşind să se regăsească nici în atac şi nici în apărare. La Oltchim nu a putut evolua pivotul Oana Manea.

Au evoluat echipele:
Oltchim: Luminiţa Dinu, Sanela Knezovic, Talida Tolnai – Ekaterina Vetkova (3 goluri), Adina Fiera (3), Patricia Vizitiu (1), Oana Chirilă, Marija Jovanovic (4), Yeliz Ozel (4), Aurelia Brădeanu, Daniela Băbeanu (1), Iulia Curea (1), Valentina Elisei Ardean (2), Adriana Nechita (4), Iulia Managarova (1). Antrenor: Radu Voina.
Buducnost: Clara Woltering, Sonja Barjaktarovic – Maja Savic (2), Majda Mehmedovic (2), Bojana Popovic (9), Andzela Bulatovic (1), Ana Radovic (2), Dragana Cvijic (2), Katarina Bulatovic (8), Radmila Miljanic (4), Elena Gjorgjievska (1), Milena Knezevic (2), Adriana Gabriela Ţăcălie, Dijana Jovetic (1). Antrenor: Dragan Adzic.

În clasament, pe primul loc se află Buducnost, cu 6 puncte, urmată de Oltchim, 4 puncte, RK Krim Mercator Ljubljana, 2 puncte şi Metz Handball, fără niciun punct. Oltchim va juca următorul meci în deplasare, cu Metz, pe 26 februarie. Agerpres