Ioan Stan - inter dreapta la Poli 15 goluri la Ploiesti si 7 cu Energia!

Bănăţenii au câştigat într-un mod mai lejer decât se aşteptau cei 800 de spectatori, dar în aceeaşi măsură puteau scăpa în unele momente situaţia de sub control. Declaratiile celor 2 antrenori mai jos!

În afara primului minut, când gorjenii au avut 1-0, Politehnica a pus un avantaj de până la 6 goluri în prima repriză, însă acest confortabil scor 14-8 (min 26) s-a volatilizat până la 14-12 (29) pentru că violeţii n-au gestionat raţional o perioadă de inferioritate numerică.

După 15-12 la pauză, gazdele reluat presiunea asupra adversarilor în apărare, dar au ratat exasperant din unele situaţii clare. Totuşi, distanţa s-a mărit până la 7 goluri, 25-18 (min 47), situaţie ce le-a permis bănăţenilor să fie mai relaxaţi pe finalul de întâlnire. Defensiva şi Djuricin au dus greul, iar în ofensivă Stan, Fenici, Mrakic şi Sabin Ignat au tras echipa după ei înscriind în momente grele. La echipa din Tg Jiu, portarul Florin Dragomir a fost foarte bun în prima repriză, iar în teren s-au remarcat extrema Apolzan, interii Păiuş şi Valentin Popescu, precum şi pivotul Ilieş.

Cei doi antrenori au caracterizat succint jocul, la momentul declaraţiilor; întâi Liviu Andrieş (Pandurii) a spus că victoria din runda trecută contra Bacăului i-a relaxat oarecum pe elevii lui. Apoi Nedeljko Vuckovic (Politehnica) a dezvăluit faptul că patru jucători au făcut sacrificii mari să depăşească în primul rând răcelile din ultimele zile; este vorba de Timofte, Stan, Lela şi Băiceanu.

Principalii marcatori ai întâlnirii au fost Stan şi Fenici câte 7 goluri, Mrakic 5, Timofte şi Sabin Ignat câte 4 reuşite la Politehnica, respectiv Apolzan 8 goluri, Păiuş – 4, Ilieş, Mazilu şi Valentin Popescu câte 3 goluri pentru Pandurii. Timişorenii au urcat în clasament până pe poziţia a 7-a, la egalitate de puncte cu Potaissa Turda şi Dinamo Călăraşi.