Iulia Curea Puscasu cea mai buna marcatoare la Braila - 8 goluri

Victorie stransa a Oltchimului, obtinuta dupa un meci frumos, in care gazdele au oferit pana la final o lupta darza intr-un spectacol agreabil. Parcursul bun si cele 19 interventii reusite ale Talidei Tolnai au facut ca valcencele sa plece victorioase de la Braila, in aplauzele la scena deschisa, ale generosului public spectator prezent la meci. Radu Voina multumit de scor, dar nesatisfacut de evolutia fetelor lui – din nou! “Multi ani traiasca!” au cantat spectatorii in finalul duelului cu echipa campioana, in favoarea noii venite din aceasta pauza – una din golgetera Ligii venita de la Galati, Alina Braniste Horjea.

Sala Polivalenta “Danubius”- Braila, a fost neincapatoare miercuri 11 ianuarie 2012, ora 17.00! Aproape 2000 spectatori, sositi inca de la ora 15,00 pentru a fi cat mai aproape de echipa favorita au respectat si apreciat spectacolul oferit de cele doua echipe pe terenul de joc!

Douazeci de minute s-au tinut gazdele foarte aproape de Oltchim. Sapte minute de ineficacitate care au urmat apoi pentru echipa lui baban au dus valcencele la o diferenta considerabila: 15-9. Startul reprizei secunde a fost favorabil brăilencelor, care, de la 12-17, min.32, au remontat până 18-19 min.40,  fiind, în 2 rânduri, la un pas de egalare. Eforturile gazdelor s-au vazut pe tabela materializand evolutia lor buna, intr-un final, in minutul 47: 22-22! Spre deliciul fanilor! Ultimele 7-8 minute ale meciului au apartinut Oltchim-ului, care a reusit sa se distanteze la 3-4 goluri,gratie reusitelor Patriciei Vizitiu. Finalul le-a apartinut astfel oaspetelor, care s-au desprins in castigatoare inca de la 29-25 castigand fara nici o emotie. Melinda Geiger a revenit oficial la Oltchim dupa o perioada lunga in care a ea dreapta in perspectiva Ligii Campionilor.

Cu aceasta victorie Oltchimul isi consolideaza pozitia de lider in clasament, ramanand in continuare singura echipa ce nu a cunoscut esecul – vedeti clasamentul actualizat si etapa viitoare din liga feminina!

Radu Voina a fost multumit de scor, dar nesatisfacut de evolutia fetelor lui. Acesta a declarat ca meciul a fost unul echilibrat si ca echipa braileana merita un loc pe podium. Pentru nivelul echipei Oltchim, majoritatea fetelor facand parte din nationala de handbal, meciul a fost unul individual, nu de echipa, lucru constatat si de antrenorul Radu Voina la conferinta de presa.  ”A fost un meci echilibrat, bun…echipa dumneavoastra cred ca a facut un meci foarte bun si cu siguranta isi merita locul 2 in clasament! … ingrijorarea mea deocamdata este pentru evolutia echipei, pentru ca meciul a fost unul cu suisuri si coborasuri, cu prea multe greseli individuale. Astazi nu am aratat ca o echipa, ci ca o echipa cu multe individualitati, care mie personal nu prea imi place!– a declarat la finalul partidei antrenorul echipei Oltchim Ramnicu Valcea – Radu Voina.

In schimb, antrenorul Clubului brailean a fost satisfacut de jocul fetelor si de faptul ca acestea au aratat ca o echipa inchegata pe teren si ca acestea si-au sincronizat foarte bine miscarile, care s-au finalizat cu multe pase clare de gol. “Ne bucuram pentru ca 80% am fost la inaltimea adversarului. Atunci cand construiesti o echipa, nu poti sa ai continuitate in 60 de minute, mai ales la un meci atat de important cum a fost cel cu Oltchimul.” a spus Ioan Baban conform presei locale brailene.

Geiger a reintrat foarte bine la Oltchim in meciul de la Braila. Un castig important pe partea dreapta a atacului valcean in perspectiva grupelor principale ale Ligii Campionilor

HC Dunarea Braila-CS Oltchim Ramnicu Valcea 30-33 (10-16)

H.C. Dunarea Braila: Elena Gabriela Voicu, Gabriela Dobre, Raluca Ionela Irimia, Anastasya Lobach (10 goluri), Anastasia Yushchenko, Gabriela Perianu (1), Andreea Adespii Molnar (2), Loredana Elena Iancu (4), Adina Brot, Ramona Elena Constantinescu (4), Liliana Carmen Craciun, Alina Braniste Horje (9).

Antrenori: Ion Gh. Baban (principal) si Cristian Cezar Preda (secund).

C.S. Oltchim Rm. Valcea: Talida Tolnai, Oana Manea (4), Ekaterina Vetkova (1), Patricia Vizitiu (2), Oana Chirila (4), Marija Jovanovic (2), Melinda Anamaria Geiger (5), Yeliz Ozel, Aurelia Bradeanu,  Valentina Elisei Ardean (2), Iulia Curea (8) Adriana Nechita (3), Daniela Babeanu(2).

Antrenori: Radu Voina (principal), Aurelian Rosca si Steluta Luca (secund).

Evolutie scor:   min.10 – (4-4), min.20 – (9-10), min.30 – (10-16), min.40 – (18-19), min.50 – (23-24), min.60 – (30-33)